Oko Londynu

Ciekawostki, których być może nie wiesz o London Eye

Oko Londynu, czyli popularne London Eye, to atrakcja turystyczna z której słynie Londyn. To swojego rodzaju symbol miasta, który na stałe wtopił się w krajobraz. To wyjątkowy obiekt, z którego możemy podziwiać panoramę miasta. Podczas przejażdżki znajdujemy się w przeszklonej, dużej kabinie, która mieści około 20 osób. Pełny obrót trwa około poł godziny. Dla zwiedzających dostępny jest od marca 2000 roku.

Garść ciekawostek

Coca-cola i lastminute.com

Co łączy obie te firmy? To ostatni oficjalni sponsorzy London Eye. To właśnie z nimi związane są kolory, które podświetlają oko Londynu. Wcześniejszym kolorem przewodnim był czerwony, który zmienił się w 2020 roku na jaskraworóżowy – kolory marki lastminute.com. Ze względu na specjalne okoliczności związane z epidemią COVID-19 w marcu 2020 roku ogłoszono, że w każdy czwartek koło będzie podświetlone na kolor niebieski – w ramach wsparcia NHS w kampanii „Clap for our Carers”

Pechowa 13

Oko Londynu ma 32 kapsuły – każda odpowiada jednej dzielnicy miasta. Ponumerowane są jednak od 1 do 33. Jak to możliwe? Ze względu na przesądy nie ma kapsuły numer 13.

Najwyższe na świecie

Było – do 2006 roku. Zdeklasowało go koło w Singapurze tzw. Singapore Flyer, które ma 165 metrów wysokości. O 30 metrów mniejsze London Eye jest obecnie najwyższe w Europie.

Miejsce nieoczywistych rozrywek

W 2013 roku Red Bull Academy zamieniło London Eye w.. obrotowy klub nocny. Innym ciekawym wydarzeniem, które miało tam miejsce było London Restaurant Festiwal. Wtedy oko pełniło rolę restauracji, w której można było zjeść dania serwowane przez najpopularniejszych szefów kuchni takich jak Gordon Ramsay.

To nie diabelski młyn

London Eye, choć popularnie nazywany jest diabelskim kołem lub młynem, wcale nim nie jest. Wynika to z konstrukcji. Oko zbudowane jest na konstrukcji wspornikowej, która wsparta jest tylko na jednej stronie. Podobną konstrukcję ma także Orlando Eye.

Praktyczne informacje

Słynny punk widokowy otwarty jest codziennie od godziny około 10 do około 20.30. W niektórych okresach czas funkcjonowania jest wydłużony do godziny 21.30. Przed zaplanowaniem wizyty warto sprawdzić szczegóły na stronie atrakcji. Jeżeli chodzi o ceny biletów dostępnych jest kilka opcji, w zależności od wieku, ilości osób korzystających oraz od sposobu zakupu. Standardowo bilety bukowane są na konkretną godzinę, ale istnieje także możliwość zakupu biletu uprawniającego do wejścia w ciągu całego dnia czy w ciągu dłuższego okresu.

Istnieją także specjalne pakiety, np. Day&night, który umożliwia do przejazdu kapsuła dwukrotnie w ciągu dnia – w porze dziennej i wieczorowej. To świetna opcja, jeżeli nie możemy się zdecydować. Dla wymagających istnieje także możliwość wynajęcia prywatnej kapsuły.

Jeżeli planujemy dłuższą wycieczkę do Londynu i zwiedzanie pozostałych jego atrakcji, dostępne są także pakiety, które zawierają bilety na najpopularniejsze atrakcje takie jak muzeum Madame Tussauds czy wycieczkę czerwonym autobusem.

Bez względu na to, jaki pakiet wybierzemy najkorzystniejszy jest zakup biletów on-line.