okulista Grodzisk Mazowiecki

Okulista Grodzisk Mazowiecki – najpowszechniejsze wady wzroku

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na całym świecie co najmniej 2,2 miliarda ludzi ma zaburzenia widzenia. Co najmniej 1 miliarda tych przypadków można było zapobiec, gdyby osoby te otrzymały fachową pomoc. Głównymi przyczynami zaburzenia wzroku i ślepoty są nieskorygowane wady i zaćma. I choć większość osób z wadami wzroku to osoby powyżej 50 lat, zaawansowany rozwój technologiczny sprawia, że coraz częściej narażony jest wzrok również dzieci. Okulista Grodzisk Mazowiecki wskaże Ci, z którą z najpowszechniejszych wad wzroku masz do czynienia.

Okulista Grodzisk Mazowiecki – różnice pomiędzy widzeniem z bliska a z oddali

Krótkowzroczność i dalekowzroczność są bardzo powszechnymi – ale zasadniczo przeciwstawnymi – rodzajami problemów ze wzrokiem. Największa różnica między widzeniem krótkowzrocznym a dalekowzrocznym polega na tym, że obiekty są wyostrzone. Osoby krótkowzroczne wyraźniej widzą obiekty z bliska, a osoby dalekowzroczne wyraźniej widzą rzeczy znajdujące się w oddali. Z drugiej strony, krótkowzroczność sprawia, że ​​odległe obiekty wyglądają na rozmyte, podczas gdy dalekowzroczność rozmywa obiekty znajdujące się blisko Ciebie.

Krótkowzroczność i dalekowzroczność nie są chorobami oczu. Zamiast tego nazywa się je błędami refrakcji — niewielkimi nieprawidłowościami, które wpływają na zdolność oka do skupiania światła.

Gdy światło wpada do naszego oka przez źrenicę, musi być starannie skupione na cienkiej warstwie tkanki z tyłu oka, abyśmy mogli widzieć wyraźnie. Ta warstwa nazywa się siatkówką. Kiedy światło wpada do oka i nie skupia się prawidłowo na siatkówce, powoduje nieostre widzenie. Różnica między dalekowzrocznością a krótkowzrocznością jest po prostu kwestią tego, gdzie to światło skupia się w oku.

Wady refrakcji mogą również mieć wspólne objawy, np.:

  • – Bóle głowy
  • – Zmęczenie oczu
  • – Mrużenie oczy lub wytężenie wzroku, gdy chcesz zobaczyć coś wyraźnie

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy zaplanować kompleksowe badanie wzroku u okulisty. Zarówno krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność można leczyć za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. W obu przypadkach poprawiają widzenie, zmieniając sposób, w jaki światło wpada do oka. Pozwala to na właściwe skupienie światła na siatkówce. Warto podkreślić, że nie leczone i niekorygowane wady wzroku mogą bardzo szybko się pogłębiać.