okulista Grodzisk Mazowiecki

Okulista Grodzisk Mazowiecki – najczęstsze choroby oczu

Nasz najbardziej dominujący zmysł – wzrok – jest zaskakująco delikatną rzeczą. Duży procent populacji ludzkiej w pewnym momencie swojego życia będzie miał problemy z oczami. Niektóre z tych problemów ze wzrokiem są zwykle niewielkie i same się zagoją lub można je leczyć w domu, a inne będą wymagały opieki lekarza.
Okulista Grodzisk Mazowiecki przybliża nam tematykę najczęściej występujących chorób oczu.

Na te choroby oczu musisz szczególnie uważać – okulista Grodzisk Mazowiecki

Niedowidzenie (zwane również leniwym okiem) to rodzaj słabego widzenia, który występuje tylko w jednym oku. Rozwija się, gdy dochodzi do załamania współpracy mózgu i oka, a mózg nie jest w stanie rozpoznać wzroku z jednego oka. Z biegiem czasu mózg coraz bardziej polega na drugim, silniejszym oku — podczas gdy widzenie w słabszym oku się pogarsza.

Nazywa się to „leniwym okiem”, ponieważ silniejsze oko działa lepiej. Ale ludzie z niedowidzeniem nie są leniwi i nie mogą kontrolować sposobu, w jaki działają ich oczy. Niedowidzenie zaczyna się w dzieciństwie i jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u dzieci.

Jaskra to grupa chorób oczu, które mogą powodować utratę wzroku i ślepotę poprzez uszkodzenie nerwu w tylnej części oka, zwanego nerwem wzrokowym. Objawy mogą pojawiać się tak wolno, że możesz ich nie zauważyć. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy masz jaskrę, jest wykonanie kompleksowego badania rozszerzonego oka.

Nie ma lekarstwa na jaskrę, ale wczesne leczenie często może zatrzymać uszkodzenia i chronić wzrok.

Z biegiem czasu możesz powoli tracić wzrok, zwykle zaczynając od widzenia bocznego (obwodowego) zwłaszcza tej części widzenia, która jest najbliżej nosa. Ponieważ dzieje się to tak powoli, wiele osób nie jest w stanie stwierdzić, że na początku ich wizja się zmienia. Ale gdy choroba się pogarsza, możesz zacząć zauważać, że nie możesz już widzieć rzeczy z boku. Bez leczenia jaskra może ostatecznie spowodować ślepotę.

Zwyrodnienie plamki żółtej, często nazywane zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem, jest zaburzeniem oka związanym ze starzeniem się i powoduje uszkodzenie ostrego i centralnego widzenia. Widzenie centralne jest potrzebne do wyraźnego widzenia obiektów i wykonywania typowych codziennych czynności, takich jak czytanie i prowadzenie pojazdu.

Retinopatia cukrzycowa jest częstym powikłaniem cukrzycy. Jest to główna przyczyna ślepoty u dorosłych. Charakteryzuje się postępującym uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki, wrażliwej na światło tkanki tylnej części oka, która jest niezbędna do dobrego widzenia.