przychodnia Grodzisk Mazowiecki

Żylaki – dlaczego się pojawiają i jakie są najpopularniejsze metody leczenia?

Żylaki to schorzenie, które objawia się w postaci rozszerzonych i uwypuklonych żył, najczęściej występujących na kończynach dolnych. Stanowi nie tylko defekt estetyczny, ale również świadczy o niewydolności układu krążenia. Schorzenia lepiej nie lekceważyć, gdyż nieleczone może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia.

Na szczęście współczesna medycyna oferuje szeroki wachlarz mniej lub bardziej inwazyjnych zabiegów skutecznych w ich wyleczeniu.  W przypadku wystąpienia dolegliwości należy udać się do dobrej przychodni, takiej jak https://progressclinic.pl/.

Lekarze tłumaczą czym dokładnie są żylaki

Schorzenie jest na tyle powszechne, że może dotykać nawet co drugą osobę po 50. roku życia. Zdecydowanie częściej pojawia się u kobiet, niż u mężczyzn i najczęściej dotyczy żył powierzchniowych. Żylaki to nie tylko defekt wizualny, ale również objaw świadczący o przewlekłej dysfunkcji układu krążenia. Dolegliwość powstaje w wyniku niewydolności żył, które tracą sprawność w transportowaniu krwi do wyżej położonych naczyń krwionośnych, powodując jej zaleganie w naczyniach. W efekcie, w żyłach wytwarzane jest większe ciśnienie, które ma ułatwić przepływ krwi, skutkiem czego jest ich rozciąganie. W następstwie ich rozszerzenia i wydłużenia, naczynia uwidaczniają się na skórze, w postaci uwypukleń.

Skąd biorą się żylaki i kto powinien szczególnie dbać o profilaktykę

Żylaki dość często pojawiają się o osób o predyspozycjach genetycznych. Szansa na odziedziczenie schorzenia po rodzicu sięga około 25 %, w przypadku panów oraz aż 60 %, w przypadku pań. Na powstawanie żylaków mają wpływ również inne czynniki, do których należą między innymi:

  • wiek: żylaki zwykle pojawią się w późniejszym okresie życia i dotyczą zwłaszcza osób starszych,
  • nadwaga: powoduje przeciążenie kończyn dolnych, co w konsekwencji prowadzi do nadmiernego obciążenia naczyń krwionośnych,
  • długotrwałe przebywanie w jednej pozycji: dotyczy zarówno częstego siedzenie, jak i stania, które obciąża kończyny oraz sprzyjają zaleganiu krwi  w żyłach,
  • brak aktywności fizycznej: ćwiczenia powodują lepsze krążenie, dzięki czemu krew szybciej płynie, co minimalizuje obrzęki. Ruch sprzyja także zrzuceniu zbędnych kilogramów,

Metody leczenia żylaków, które może nam zalecić lekarz – przychodnia Grodzisk Mazowiecki

Najczęstszym sposobem walki z żylakami jest leczenie zachowawcze, polegające na smarowaniu kończyn maściami o działaniu antyobrzękowym.  Zaleca się również zakładanie na nogę specjalnych podkolanówek, których zadaniem jest zapobieganie zatorom krwi w żyłach. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu, polegającego na usunięciu uwypukleń żylnych pojawiających się na powierzchni skóry.  W tym celu stosuję mniej lub bardziej inwazyjne metody, których wybór uzależniony jest od stopnia zaawansowania schorzenia. Ogromną popularnością cieszy się laserowanie usuwanie żylaków. Jest to jeden z najmniej inwazyjnych zabiegów, po których rekonwalescencja przebiega szybko i bezboleśnie.  Poddane działaniu lasera żyły kurczą się, w efekcie czego następuje zanik uwypukleń na skórze.

Inne, również popularne zabiegu usuwania żylaków to:

  • Skleroterapia: jeden z najskuteczniejszych i zarazem mniej inwazyjnych zabiegów, który polega na podaniu do zmienionych chorobowo żył specjalnego preparatu. Substancja powodującego ich obkurczenie, a następnie wchłonięcie.
  • Miniflebektomia: to inaczej szydełkowanie żył, czyli wycięcie żylaków przy pomocy haczyka. Zabieg z uwagi na konieczność wykorzystania do niego szydeł chirurgicznych należy do bardziej inwazyjnych. Efektem uboczny zabiegu są niewielkie blizny.
  • Klasyczna operacja: metoda bardzo inwazyjna i ze względu na efekty uboczne w postaci blizn oraz długą rekonwalescencję stosowana jest coraz rzadziej. Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu całej niewydolnej żyły, a następnie zaszyciu naczyń krwionośnych.
  • Para wodna – jeden z najnowocześniejszych zabiegów usunięcia żylaków, polegający na wprowadzeniu do nakłutej żyły niewielkich rozmiarów cewnika transportującego suchą parę wodną. Pod jej wpływem zmienione chorobowo żyły ulegają zwężeniu.

W leczeniu żylaków niezwykle ważna jest profilaktyka, która polega na ograniczaniu czynników mogących przyczyniać się do ich rozwoju. Warto konsultować z lekarzem w przychodni w dogodnej lokalizacji, jak np. Grodzisk Mazowiecki wszelkie niepokojące objawy mogące świadczyć o rozwoju niewydolności żył. Ocena stanu naczyń krwionośnych możliwa jest za pomocą USG doppler, który wykonywany jest przez chirurga, z użyciem aparatu ultrasonograficznego. Przychodnia Grodzisk Mazowiecki oferuje kompleksowe diagnozowanie i leczenie niewydolności żylnej z wykorzystaniem najnowocześniejszych zabiegów, dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.