wynajem krótkoterminowy mieszkań

Wynajem krótkoterminowy mieszkań – co powinieneś o nim wiedzieć?

Jeśli nie chcesz szukać najemcy na długoterminowy wynajem swojego mieszkania lub obawiasz się takiego związania się umową z jednym lokatorem, prawdopodobnie krótkoterminowy wynajem mieszkań jest opcją stworzoną dla ciebie. Cieszy się ona coraz większą popularnością wśród właścicieli lokali i niesłabnącym zainteresowaniem wynajmujących.

Podejmując się tego tematu, z pewnością napotkasz kilka pytań, na które będziesz szukał odpowiedzi. Poniżej wyjaśniamy dwie kwestie – kto jest odbiorcą usług wynajmu krótkoterminowego mieszkań i jakie można czerpać z tego zyski.

Wynajem krótkoterminowy mieszkań – do kogo jest skierowany?

Możesz zastanawiać się, kto najczęściej korzysta z wynajmu krótkoterminowego. Tak naprawdę spektrum klientów jest bardzo szerokie, ponieważ wynajem krótkoterminowy mieszkań to świetna alternatywa dla usług hotelowych – jest to opcja bardziej kameralna i często w dużo spokojniejszych, ciekawszych lokalizacjach niż wielopiętrowe hotele czy pensjonaty. Najwięcej osób korzystających z noclegów na doby lub tygodnie to oczywiście turyści, którzy nie zawsze chcą nocować w dużym kompleksie w samym centrum miasta. Dla nich wynajem krótkoterminowy mieszkania jest dużo tańszy od np. tygodniowego pobytu w trzygwiazdkowym hotelu, a standard w takim mieszkaniu jest bardzo często również wystarczająco wysoki.

Drugą najliczniejszą grupą odbiorców tych usług są klienci biznesowi, tzn. podróżujący do różnych miejsc w celach służbowych. Są osoby, które pracują w terenie i często zmieniają miejsce swojej pracy. Z tego powodu potrzebują od czasu do czasu zatrzymać się w konkretnej lokalizacji na tydzień lub dwa miesiące, bo np. doglądają pracy na budowie obiektu, prowadzą rekrutację pracowników w danym regionie lub zostali wysłani tymczasowo na zastępstwo za innego pracownika na stałe zatrudnionego w tej miejscowości.

Zysk z najmu krótkoterminowego

Wynajem krótkoterminowy mieszkań to obecnie jeden z lepszych sposobów inwestowania w nieruchomości i co roku coraz więcej osób wybiera właśnie tę opcję udostępniania swoich lokali mieszkalnych. Wciąż pomimo rosnącej liczby takich mieszkań na rynku, a więc rosnącej konkurencji, zyski z takiej działalności mogą być bardzo wysokie, sięgające nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jakiej lokalizacji posiadasz swoje mieszkanie na wynajem krótkoterminowy, w jakim standardzie jest ono wykończone i jak duży jest jego metraż.