wynajem krótkoterminowy mieszkań

Wynajem krótkoterminowy – czy to działalność gospodarcza?

Popularność wynajmu krótkoterminowego mieszkań z roku na rok sukcesywnie rośnie, nawet pomimo tego, że ten zachodni trend niesie w sobie pewne ryzyko dla właścicieli mieszkań. O czym powinni pamiętać zarówno właściciele lokali, jak i wynajmujące je osoby?

Wynajem krótkoterminowy mieszkań kwitnie przede wszystkim w rejonach górskich i nadmorskich. To świetna alternatywa dla standardowych hoteli – zwykle te ostatnie są dużo droższe, bardziej zatłoczone i stanowią raczej większe kompleksy niż kameralne mieszkania w mniejszych budynkach. Wynajem krótkoterminowy mieszkań jest jednak związany nie tylko z ruchem turystycznym, ale także pracowniczym/służbowym. 

Aby zarówno wynajmujący, jak i najemca byli zadowoleni z obustronnej transakcji, warto pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku, ograniczonego zaufania i weryfikowaniu zarówno miejsca wynajmu, jak i wynajmującego. 

Czy wynajem krótkoterminowy mieszkań to rodzaj działalności gospodarczej?

Odpowiedź na to pytanie zależy od charakteru najmu oraz sytuacji wynajmującego. Ważne jest to, aby właściciel mieszkania prowadził działalność zarobkową wyłącznie we własnym imieniu oraz robił to cyklicznie (może być z przerwami w ciągu roku) i w zorganizowany sposób – wtedy możemy mówić o działalności gospodarczej.

Liczy się także to, czy pewne działania są przypadkowe, czy celowe – cyklicznie pojawiające się w internecie ogłoszenia dotyczące wynajmu krótkoterminowego konkretnego mieszkania wskazują jednoznacznie na to, że jest wyraźny cel ogłoszeniodawcy.

Kuszące dla właścicieli nieruchomości są zyski płynące z takiej działalności gospodarczej. Niejednokrotnie przeliczenia wskazują, że dużo bardziej opłaca się właścicielom wynająć swoje mieszkanie częściej, różnym osobom i w stawce przeliczanej na doby, niż określać jeden stały czynsz dla lokatorów wprowadzających się na rok lub dłużej. Zysk z wynajmu krótkoterminowego może przewyższyć ten długoterminowy nawet o kilka tysięcy złotych. 

W większości przypadków wynajem krótkoterminowy mieszkań uznawany jest (zwłaszcza przez sąd) za działalność gospodarczą i właściciel mieszkania na wynajem powinien spełniać wszelkie obowiązki takiego przedsiębiorcy. Wyjątkiem od tej zasady są sytuacje, gdy mówimy o wynajmie okazjonalnym mieszkań, odbywającym się np. raz w roku albo wyłącznie w okresie wakacyjnym podczas nieobecności/urlopu właściciela mieszkania. Wówczas niewielka skala takiego wynajmu powoduje, że trudno zaliczyć go na poczet działalności gospodarczej.