Rekuperacja a oszczędzanie – czy rekuperatory pozwolą zaoszczędzić?

Rosnące ceny ogrzewania motywują nas do zapoznawania się z rozwiązaniami, które pozwolą zaoszczędzić na tej płaszczyźnie. Jednym z nich jest rekuperacja która, choć nie zastąpi ogrzewania budynku, pomoże zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Ile oszczędności daje rekuperacja? Czy warto w nią inwestować?

Ile ciepła jest w stanie odzyskać rekuperator?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest technologią, której działanie oparte jest na wymianie powietrza w dwóch kierunkach. Rekuperator odpowiada za usuwanie zużytego powietrza pełnego bakterii, wirusów i kurzu oraz dostarczenie świeżego, filtrowanego. Co najważniejsze działanie to nie wpływa w znaczący stopniu na utratę ciepła filtrowanego powietrza. Starty ciepła mogą wynosić od 30% do 60%. Wiele zależy m.in. od jakości zamontowanego urządzenia. Jeśli interesują nas dobrej jakości rekuperatory Warszawa to miasto, w którym znajdziemy producentów przodujących w branży. Nie bez znaczenia jest bowiem jakość samego sprzętu, bo to właśnie ona wpływa na wieloletnią, bezobsługową i cichą pracę.

Rekuperator w domu – co zyskasz?

Oszczędność na ogrzewaniu to nie jedyne zyski płynące z montażu rekuperatora w domu. Dużo ważniejsze mogą okazać się zalety w kwestiach zdrowotnych. Rekuperatory zapewniają nam bowiem stały dostęp do czystego, przefiltrowanego powietrza.

Skoro rekuperacja nie może zastąpić ogrzewania budynku, w jaki sposób pozwala nam zaoszczędzić? O oszczędnościach możesz przekonać się w szczególności w okresie jesienno-zimowy, kiedy wietrzenie pomieszczeń generuje ogromne straty ciepła. Wychłodzony po wietrzeniu budynek należy ponownie ogrzać, co bezpośrednio przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Rekuperacja w domu oznacza brak konieczności wietrzenia pomieszczeń poprzez otwieranie czy rozszczelnienie okien.

Jakie oszczędności zapewni rekuperator?

Choć montaż rekuperatora w domu jest niemałą inwestycją, z pewnością szybko nam się zwróci. Biorąc pod uwagę systematycznie rosnące ceny paliw takich jak gaz płynny czy olej opałowy, rekuperacja jest jednym z lepszych sposobów na oszczędzanie na tej płaszczyźnie. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania nawet do 40%. O wysokości oszczędności decyduje wiele czynników, w tym także odpowiedni montaż i wysoka jakość zainstalowanego urządzenia. Nowoczesne rekuperatory dają również możliwość zaprogramowania. Urządzenie wówczas dopasuje działanie do aktualnych potrzeb. Może ono pracować z maksymalną wydajnością, gdy wszyscy domownicy są obecni oraz z minimalną pod naszą nieobecność.