Montaż rekuperatora na etapie budowy czy po wykończeniu – kiedy montować rekuperator?

Wiele osób na etapie planowania domu, odsuwa w czasie pomysł montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Warto mieć jednak na uwadze, że to etap budowy jest najlepszym czasem do rozważenia plusów i minusów tego rozwiązania. Zastanawiasz się, kiedy najlepiej zdecydować się na montaż urządzenia? A może masz wątpliwości czy już w wykończonym, a nawet zamieszkanym budynku można zainstalować rekuperator?

Rekuperator zaplanowany na etapie projektowania budynku

Osoby przekonane do montażu rekuperatora we własnym domu pierwsze działania powinny podjąć przed pracami wykończeniowymi. Podstawę prawidłowego działania wentylatora stanowi bowiem sieć kanałów wentylacyjnych i wysokiej jakości urządzenia. Jeśli szukasz takie rekuperatory Warszawa będzie miastem, które zapewni Ci nowoczesne, przyjazne w obsłudze urządzenia. Warto pomyśleć o ich montażu, nawet jeśli inwestycja w sam rekuperator zostanie odłożona w czasie. Dzięki temu nie pojawi się konieczność kucia ścian i remontu wykończonego budynku, celem zainstalowania kanałów wentylacyjnych.

Montaż kanałów wentylacyjnych do rekuperatora

Montażem kanałów wentylacyjnych warto zająć się, gdy wykonujemy wszystkie niezbędne instalacje w domu – jeszcze przed tynkami i wylewkami. Do ich montażu konieczne jest bowiem wykonanie odwiertów w stropach na piony. Jest to zdecydowanie oszczędniejsze rozwiązanie niż instalacja całej rekuperacji kilka lat po wykończeniu budynku.

Montaż rekuperatora

Działanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest możliwe w momencie, gdy rekuperator zostanie podłączony do wcześniej wykonanej sieci kanałów wentylacyjnych. Co najważniejsze, przeprowadzenie pierwszego procesu, a więc montaż kanałów, nie zobowiązuje nas do natychmiastowej instalacji samego rekuperatora. Takie działanie pozwala rozłożyć koszty inwestycji w czasie. Należy jednak mieć na uwadze, że zbyt długie odwlekanie w czasie zakupu urządzenia może sprawić, że dom nie przejdzie odbioru technicznego.

Montażem rekuperatora należy zająć się, gdy w obiekcie zostaną zakończone wszelkie mokre, a także pylące prace.

Rekuperator w zamieszkanym domu

Montaż kanałów wentylacyjnych, gdy budynek jest w stanie surowym, pozwala zmniejszyć koszty inwestycji. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie to jest zarezerwowane wyłącznie dla osób planujących budowę domu lub tych, których dom jest w stanie surowym. Montaż rekuperacji w wykończonym i zamieszkanym domu jest możliwy, wiąże się jednak z wyższymi kosztami i koniecznością przeprowadzenia remontu. Pojawia się wówczas potrzeba kucia ścian i podłóg, jeśli kanały wentylacyjne nie zostały wcześniej przeprowadzone. Samo zaplanowanie przebiegu kanałów także nie jest prostym zadaniem.