wynajem krótkoterminowy mieszkań

Wynajem krótkoterminowy mieszkań – wady i zalety

Posiadając mieszkanie w atrakcyjnej, turystycznej lub po prostu dużej miejscowości, możemy rozważyć prowadzenie krótkoterminowego wynajmu mieszkań. Może być to oferta skierowana zarówno do turystów, jak i np. pracowników zatrudnionych przy lokalnych, okresowych projektach. Taki biznes ma jednak swoje plusy i minusy, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o jego rozpoczęciu.

Na rynku coraz więcej pojawia się ofert mieszkań na wynajem krótkoterminowy, stanowiąc ciekawą alternatywę oraz konkurencję dla nieraz dużo droższych hoteli (np. https://apartamenty-magnolie.pl/ w Warszawie).

Wady wynajmu krótkoterminowego mieszkań

Brak stałego dochodu

Wynajmując mieszkania na krótki okres (dni, tygodnie, miesiące), trudno liczyć na stałe dochody. Zmienna sytuacja na rynku nieruchomości oraz w branży turystycznej może tak naprawdę z miesiąca na miesiąc pogrążyć nasz biznes. W przypadku gorszego okresu, mieszkanie, które wynajmujemy, będzie przez dłuższy czas stało puste, ale nadal będziemy musieli je utrzymywać. 

Ciągłe doglądanie mieszkania

W przeciwieństwie do wynajmu długoterminowego, gdy zwykle poza pobieraniem comiesięcznej opłaty za czynsz nie pojawiamy się w wynajmowanym mieszkaniu – w przypadku wynajmu krótkoterminowego o mieszkanie musimy dbać praktycznie cały czas. Ciągle napływają do lokalu nowi wynajmujący, dlatego jesteśmy zmuszeni cyklicznie go sprzątać i odnawiać to, co uległo awarii lub się zużyło. W przypadku wynajmu długoterminowego po zawarciu umowy posiadacz nieruchomości otrzymuje co miesiąc zapłatę od korzystającego i najczęściej na tym kończy się jego rola. Usługa wynajmu krótkoterminowego wiąże się z tym, że użytkownicy mieszkania wciąż zmieniają się, zatem co kilka dni trzeba je sprzątać, co pewien czas odświeżać czy naprawiać uszkodzone sprzęty.

Sprzeciw konkurencji

Przedsiębiorcy z branży hotelarskiej podnoszą często argumenty, jakoby wynajem krótkoterminowy mieszkań był dla nich nieuczciwą konkurencją. Wynika to głównie z faktu, że obiekty hotelowe muszą spełnić wiele rygorystycznych warunków, by móc prowadzić swoją działalność, a w efekcie przekłada się to na wyższe ceny ich usług. Można się więc spodziewać, że z biegiem czasu wynajem krótkoterminowy mieszkań również zostanie objęty odpowiednimi ustawami, które narzucą przedsiębiorcom dodatkowe opłaty i wymagnia.

Konieczność inwestowania w reklamę

W związku z tym, że wynajem krótkoterminowy mieszkań to po prostu biznes, źródło naszego dochodu, musimy zadbać o odpowiednie rozpromowanie naszej oferty wynajmu. Potrzebujemy więc reklamy lub pośrednika, który opublikuje w swoim serwisie ogłoszenie o naszym lokalu. Jednym słowem – wynajem krótkoterminowy mieszkań wiąże się także z kosztami marketingowymi.

Zalety wynajmu krótkoterminowego mieszkań

Duży potencjał

Przeliczając wielokrotny wynajem mieszkania w krótkich terminach oraz wynajem długoterminowy, może się okazać, że ten krótkoterminowy opłaca nam się bardziej. To w dużej mierze zależy też od lokalizacji naszego mieszkania – ale jeśli jest to np. Warszawa, to zainteresowanie wynajmem krótkoterminowym powinno być bardzo duże ze względu na ruch turystyczny i studencki. 

Kontrola stanu technicznego mieszkania

Duża rotacja osób wynajmujących mieszkanie na krótki czas sprawia, że na bieżąco kontrolujemy jego stan techniczny – po każdym lokatorze podczas sprzątania możemy zweryfikować ewentualne usterki i reagować na bieżąco na wszystkie małe awarie, które się pojawią, unikając tym samym tych większych.

Możliwość zmiany ceny

Wynajem krótkoterminowy mieszkań ma tę zaletę, że daje nam możliwość dynamicznych zmian ceny wynajmu i dopasowania się do sytuacji na rynku. Rosnące koszty lub szalejąca inflacja może sprawić, że będzie to konieczne kilka razy do roku. Przy wynajmie długoterminowym nie mamy tej elastyczności, zawierając umowę z lokatorami na co najmniej rok lub nawet na kilka lat.