noclegi uniejów

Noclegi w Uniejowie – co warto zobaczyć?

Uniejów regularnie zapełnia się turystami żądnymi atrakcji. Nic dziwnego, to niewielkie miasteczko z interesującą historią jest pełne atrakcji. Historyczne zabytki, perełki architektury, termy – to wszystko, i wiele innych miejsc jest wartych zobaczenia.

Pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne

Rok 2012 był bardzo ważny w historii Uniejowa. Właśnie wtedy nadano miastu status uzdrowiska, a to za sprawą wód termalnych wydobywanych z głębokości ponad 2 km. Woda o temperaturze niemal 70 stopni Celsjusza nazywana jest mineralną i hipertermalną. Jej właściwości zostały potwierdzone badaniami naukowymi. Ma właściwości lecznicze i pomaga osobom chorym na dyskopatię, nerwobóle, reumatyzm czy mającym problemy laryngologiczne lub ze skórą.

Termy Uniejów to duży kompleks basenów, zapewni rozrywkę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Fontanny, zjeżdżalnie, baseny solankowe, uzdrowiskowe i pływackie czekają na młodszych i starszych, żeby przez zabawę wspierać ich zdrowie.

Termy to nie tylko baseny, ale też między innymi łaźnia, komora śnieżna, sauna czy basen lodowy.

Uniejów dla aktywnych

Osoby, które kochają ruch i różne formy aktywności nie będą się w Uniejowie nudzić. To właśnie dla nich jest oferta na noclegi Uniejów. Miłośnicy przejażdżek rowerowych mogą skorzystać z mniej lub bardziej wymagających szlaków rowerowych biegnących w okolicach miasta.

Piękne tereny uzdrowiska zachęcają również do pieszych wycieczek. Jednym z punktów na trasie musi koniecznie znaleźć się park zamkowy w stylu angielskim, w którym znajduje się ścieżka dydaktyczna wraz z przystankami edukacyjnymi. W ostatnich latach Gmina Uniejów przeprowadziła renowację parku, dzięki czemu miejsce wzbogaciło się o kilkadziesiąt nowych drzew i krzewów oraz setki kwiatów kwitnących o różnych porach roku.

Kolejnym przystankiem podczas spacerów może być rynek z Pomnikiem Obrońców Miasta. W jego pobliżu znajduje się również fontanna z gorącym źródłem. Warto przystanąć na chwilę i pooddychać unoszącą się parą.

Latem można zażywać kąpieli w przepływającej przez miasto Warcie lub wziąć udział w pełnym wrażeń spływie kajakiem.

Miasteczko bogate w historię

Uniejów to miasto historyczne, jedno z najstarszych w Polsce.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest wzniesiony w XIV wieku Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Świetnie zachowana i regularnie odrestaurowywana budowla służy dziś jako hotel, restauracja i centrum konferencyjne. Jego unikatowość podkreśla fakt, że jako jeden z niewielu takich obiektów w Europie, ogrzewany jest wodą geotermalną.

Na zamku znajduje się wieża widokowa. Można na nią wejść i obejrzeć panoramę Uniejowa.

Prócz zamku, warto zobaczyć również pochodzącą z XIV wieku Kolegiatę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest szczególnie ważna dla miasta. Znajduje się w niej sarkofag świętego Bogumiła, patrona Uniejowa.

Między rynkiem a kolegiatą znajduje się warta uwagi neobarokowa dzwonnica. Wysoka na 25 metrów budowla pełni też funkcję zegara.

Unikatowe atrakcje

Amatorów złocistego trunku zainteresować może Browar Wiatr. W tym szczególnym miejscu można skosztować warzonego w browarze piwa, zwiedzić i poznać, w jaki sposób powstaje oraz wziąć rycerską kąpiel w termalnej w wodzie z dodatkiem piwa. W pobliżu term znajduje się Studnia Życzeń Zbója Szczyrka. Warto się przekonać, czy faktycznie spełnia najskrytsze marzenia. Wystarczy dowolną monetę umieścić w specjalnej rynience, puścić i patrzeć, jak wiruje w dół studni.

Szczególnym miejscem na mapie Uniejowa jest Kapliczka z Uniejowskich Term. Powstała jeszcze przed wojną i chociaż była przenoszona z miejsca na miejsce, przetrwała wojnę i różne inne przygody i przeprowadzki. Wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w 2010 roku. Przez miasteczko przeszła potężna wichura, która powaliła wiele drzew, między innymi jedno w pobliżu kapliczki. Drzewo upadło dokładnie w miejscu, gdzie stała, ale sama kapliczka znalazła się między dwoma konarami.

Warto odwiedzić Uniejów. Jest dowodem na to, że nawet niewielkie miasteczko może przyciągać tłumy. Nie sposób się tutaj nudzić, nawet jeśli pobyt będzie trwać dłużej. Jeden dzień to i tak za mało, żeby odwiedzić i poznać wszystkie atrakcje miasta.