Elektrodrążarka – czym jest to urządzenie oraz do czego może nam się przydać?

Zagadnienia geodezyjne, budowlane oraz przemysłowe wymagają naprawdę ogromnej precyzji. Dla przykładu, podczas tworzenia elementów konkretnych maszyn czy układów potrzebna jest nanometrowa precyzja. Jeżeli jakikolwiek element nie będzie stworzony prawidłowo, cała maszyna czy urządzenie po prostu nie będzie działało poprawnie. Taka sama sytuacja ma miejsce podczas tworzenia elementów ozdobnych oraz różnych płyt – jeżeli musimy coś wykroić z elementu, nie ma mowy o jakimkolwiek odstępstwie od normy, dlatego też najczęściej takimi zadaniami zajmują się maszyny. Potrafią one być o wiele bardziej powtarzalne niż człowiek i dzięki temu mogą one bez przeszkód tworzyć wiele identycznych elementów w bardzo krótkim czasie z bardzo małym odsetkiem nieudanych egzemplarzy. Jednym z bardzo ważnych przyrządów w niektórych działach przemysłu jest elektrodrążarka. Czym ona tak właściwie jest oraz jakie jest jej zastosowanie?

Elektrodrążarka–definicja, charakterystyka, miejsca wykorzystania

Czym tak właściwie jest elektrodrążarka? To specjalne urządzenie, które wykorzystują zjawisko.. elektrodrążenia. No dobra, nie jest to precyzyjna definicja dla osoby, która nie wie ani co to jest elektrodrążarka, ani na czym polega proces elektrodrążenia. Skupmy się więc najpierw na tym drugim zagadnieniu.

Elektrodrążenie, zwane również obróbką, elektroerozyjną, to proces polegający na specjalistycznej obróbce metali za pomocą efektu elektroerozji, która wywoływana jest dzięki wyładowaniom elektrycznym i zmianom w napięciu poszczególnych elementów. Po angielsku nazwa tego procesu jest jeszcze bardziej obrazowa – Electrical Discharge Machining, czyli po prostu obróbka wyładowaniem elektrycznym. Za jej pomocą jesteśmy w stanie obrabiać materiały trudnoskrawalne, w których musimy wykonać małe, aczkolwiek bardzo precyzyjne nacięcia, kształty bądź wzory.

To właśnie do tego służy wspominana dziś elektrodrążarka. Oczywiście przez to możemy za ich pomocą obrabiać wyłącznie materiały, które dobrze przewodzą prąd. To dlatego tak dobrze radzą sobie one z metalami czy na przykład węglikami. Same elektrody używane w elektrodrążarkach, wykonywane są w materiałów stanowiących idealne przewodniki, na przykład z miedzi, mosiądzu czy grafitu. Dzięki temu nie zużywają się one za szybko i pozwalają na bardzo sprawne korzystanie z elektrodrążarki.

Gdzie się ją zaś wykorzystuje? Oczywiście do obróbki wszystkich metali, jak na przykład stal, dzięki czemu elektrodrążarka może przydać się obecnie w każdym zakładzie przemysłowym zajmującym się metalami.