rehabilitacja Sosnowiec

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty to czas na ustalenie problemu i opracowanie planu leczenia. Dlatego warto zabrać na nią swoją dokumentację medyczną, o ile taką posiadamy. To co może się przydać podczas stawiania diagnozy to zdjęcie RTG lub wynika badania USG czy rezonansu magnetycznego. Nie jest to jednak warunkiem koniecznym, więc bez obaw. Jeżeli nie były wcześniej przeprowadzane żadne badania diagnostyczne, nie ma problemu. Fizjoterapeuta często jest w stanie postawić diagnozę także bez nich.

Wywiad z pacjentem

Tutaj liczy się każdy szczegół. Na podstawie zadawanych pytań fizjoterapeuta poznaje swojego pacjenta oraz stara się zbadać problem z jakim się do niego zgłosił. Może być częściowo przeprowadzone w postaci ankiety, na której znajdują się pytania dotyczące stanu zdrowia lub bezpośrednio w rozmowie. Poza stricte medycznymi pytaniami mogą się pojawić także takie dotyczące stylu życia czy posiadanej pracy, a nawet stanu psychicznego. Choć na pozór mogą się one wydać nieistotne, dzięki nim fizjoterapeuta pozyskuje cenne informacje.

Badanie funkcjonalne

Po przeprowadzonym wywiadzie czas na ocenę problemu podczas badania. Prawidłowo przeprowadzone powinno zacząć się od oceny ogólnej postawy ciała. Dzięki temu fizjoterapeuta może zauważyć ewentualne odchylenia od normy. Kolejnym punktem jest sprawdzenie czucia powierzchniowego oraz głębokiego, sprawdzenie równowagi oraz odruchów. Za pomocą prostych ćwiczeń sprawdza on także zakres ruchomości oraz ocenia siłę mięśniową. Bada także długość kończyn. To wszystko pomaga mu odnaleźć czynniki, które posiadają pewne odchylenia od normy i mogą mieć wpływ na dolegliwości bólowe. Badanie przedmiotowe powinno zakończyć się wstępną diagnozą i przedstawieniem planu leczenia.

Pierwsza fizjoterapia -Rehabilitacja Sosnowiec

Już podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta wypróbuje pewne zabiegi manualne. Dzięki temu lepiej poza Twoje ciało oraz jego reakcje na ból oraz ucisk. To najlepszy czas na informację zwrotną dla terapeuty. Postaraj się informować o wszystkim co wyda Ci się istotne. Tylko odpowiednia współpraca i zaangażowanie oby stron gwarantuje sukces. Jeżeli więc posiadasz jakieś pytania lub coś Cię niepokoi, po prostu zapytaj.

Jaki strój będzie najlepszy na pierwszą wizytę?

Już podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta prosi pacjenta o wykonanie określonych prostych ćwiczeń czy ruchów, które pomagają mu odnaleźć problem i ustalić plan leczenia. Dlatego warto założyć coś wygodnego, najlepiej strój sportowy. Także w przypadku, kiedy spodziewasz się jedynie diagnostyki.