przedszkole anglojezyczne warszawa

Etapy nauki języka angielskiego u kilkulatka – przedszkole anglojęzyczne –Warszawa

Małe dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych i nastolatków, są o wiele bardziej zmotywowane do nauki języka. Potrafią naśladować wymowę i samodzielnie wypracowywać zasady. Pomysł, że nauka mówienia po angielsku jest trudna, nie przychodzi im do głowy, chyba że zasugerują to dorośli, którzy razem z dzieckiem planują naukę od podstaw. Doskonałą kanwę nauki języków obcych gwarantują odpowiednie placówki, np. przedszkole anglojęzyczne (Warszawa), które naukę języka obcego wprowadza na początkowym etapie edukacji dziecka.

Od czego zacząć angielski w przedszkolu?

Język mówiony pojawia się naturalnie jeszcze przed czytaniem i pisaniem. Kiedy dzieci uczą się języka ojczystego, następuje tzw. „okres ciszy”, kiedy patrzą, słuchają i komunikują się za pomocą mimiki lub gestów, zanim zaczną mówić. Kiedy zaczną przygodę z angielskim, może wystąpić podobny etap, w którym najpierw pojawi się niewerbalna komunikacja i zrozumienie, zanim faktycznie wypowiedzą pierwsze zdanie w języku obcym. W tym czasie rodzice nie powinni zmuszać dzieci do udziału w mówionym dialogu. Dłuższe wypowiedzi powinny być jednostronne i zawierać przydatne formuły i słowa, z których dziecko mogłoby skorzystać. Gdy rodzic lub opiekun używa odpowiednio dostosowanej formy mowy, dziecko może stosować wiele takich samych strategii, jakie stosowały w nauce języka ojczystego.

Po pewnym czasie, w zależności od częstotliwości zajęć z języka angielskiego, każde dziecko zaczyna wypowiadać pojedyncze słowa (“pies”, “babcia”) lub gotowe krótkie frazy (“Co to?”, “To moja zabawka.”, „Nie wiem.”, „To kredka.”, „Czas na śniadanie.”) w dialogach lub jako nieoczekiwane wypowiedzi. Dziecko nauczyło się ich na pamięć, dokładnie naśladując wymowę, nie zdając sobie sprawy, że niektóre mogą składać się z więcej niż jednego słowa. Ten etap trwa przez jakiś czas, gdy dziecko przyswaja więcej języka, używając go jako skrótu do dialogu, zanim będzie gotowe do tworzenia dłuższych, sensownych wypowiedzi.

W kolejnym etapie nauki, dzieci powoli budują zdania składające się z jednego zapamiętanego słowa, do którego dodają wyrażenie ze swojego dotychczasowego słownika („kot”, „czarny kot”, „biało-brązowy kot”). W zależności od częstotliwości kontaktu z językiem angielskim, dzieci stopniowo zaczynają tworzyć całe zdania.

Przy odpowiednim nadzorze i zaangażowaniu nauczyciela, dziecko jest w stanie nauczyć się języka w zaskakująco krótkim czasie. Warto zatem posłać je do przedszkola, które mu to zapewni.