przedszkole dla dzieci z autyzmem

Przedszkole a dzieci w spektrum autyzmu

Autyzm jest zaburzeniem, które pojawia się już od najwcześniejszych lat. Dziecko wymaga stałej opieki oraz różnych form psychoterapii. Jedną z możliwości zapewnienia opieki i odpowiedniego rozwoju jest uczestniczenie do przedszkola dla dzieci z autyzmem.

Autyzm jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym. Pierwsze objawy występują już przed 3. rokiem życia i mogą mieć różne nasilenie u każdego dziecka, jednak nie ustępują do końca życia. Dziecko nie reaguje na polecenia, nie jest zainteresowane zabawami z rówieśnikami, jest zamknięte w sobie. Ma też trudności z wyrażaniem emocji o porozumiewaniem się za pomocą gestów oraz mowy.

Przedszkole dla dzieci z autyzmem

Autystyczne dzieci to wyjątkowe dzieci, które wymagają stałej opieki. Ich wymagania są jednak znacznie większe niż rówieśników. Zapewni je przedszkole dla dzieci z autyzmem. Placówka taka to nie tylko codzienna opieka, ale też wsparcie w rozwoju. Wykształcona kadra pozna potrzeby każdego wychowanka i dopasuje do niego terapię. Niewielkie grupy sprawiają, że dzieci szybciej odnajdują się w nowym otoczeniu, wśród nowych osób. To szczególnie ważne, bo autystyczne dzieci mają duży problem z zaufaniem i poczuciem bezpieczeństwa.

Wpływ przedszkola na dzieci z autyzmem

Przedszkole terapeutyczne znacznie ułatwia rozwój dziecka. To ciągła praca, która przynosi wymierne skutki w funkcjonowaniu dziecka przez całe jego życie. W codziennych zajęciach uczestniczą m.in. psycholog i logopeda. To zajęcia indywidualne, które dostosowane są do każdego dziecka. W zależności od terapii polegają m.in. na ustaleniu wspólnego sposobu komunikacji czy nauki codziennych sytuacji i reakcji.

Podczas zajęć grupowych zaś dzieci wspólnie poznają sami siebie i świat wszelkimi zmysłami. Ułatwia to szereg terapii. W przedszkolu dla dzieci z autyzmem prowadzone są m.in. sensoplastyka, dogoterapia, zajęcia w sali polisensorycznej czy rytmika. Wszystkie te zajęcia mają na celu rozwój dzieci poprzez zaspokojenie podstawowych potrzeb. Bliskość, rozluźnienie i znajomość odpowiednich reakcji na sytuacje to podstawa w rozwoju dzieci z autyzmem.

Opieka rodzin z autystycznymi dziećmi

Przedszkole dla dzieci z autyzmem to bardzo dobry wybór zarówno dla dziecka, jak i dla całej rodziny. Zapewnienie opieki i wystarczającej ilości terapii dla przedszkolaka ze spektrum autyzmu jest bardzo trudne. Naraża na uciążliwe dojazdy i obcowanie z wciąż nowymi osobami, co dla dzieci autystycznych jest niezwykle trudne. Przedszkole zapewnia to wszystko na miejscu. To też czas, w którym rodzice mają szansę po prostu odpocząć.