Korzyści wczesnej edukacji dzieci

Korzyści wczesnej edukacji dzieci – szybciej znaczy lepiej?

Rodzice często zastanawiają się, dlaczego małe dzieci muszą być zapisane do przedszkola. Niektórzy zakładają, że ich dzieci uczą się tylko nazw liter lub cyfr – pojęć, których mogą z łatwością nauczyć się samodzielnie. Jednak wiele ostatnich badań wskazuje na ogromną potrzebę stymulacji umysłowej w wieku od 2 do 5 lat, ponieważ to właśnie wtedy dzieci osiągają najlepsze wyniki w nauce.

Przedszkole przygotowuje dzieci do szkoły podstawowej

Dzieci budują bardziej złożone umiejętności na podstawie fundamentalnych zdolności, często wspieranych w programach wczesnego rozwoju. Dzieci umieszczone w programach przedszkolnych mają większe możliwości rozwijania szerokiego wachlarza umiejętności, dzięki czemu lepiej przygotowują się do dodatkowych wyzwań, które będą prezentowane w przedszkolu. Wraz z rosnącym naciskiem na wysokie wyniki testów, dzieci, które nie są zapisane do przedszkola, ryzykują, że będą miały zaległości od momentu rozpoczęcia szkoły podstawowej.

Wczesna edukacja to opłacalna inwestycja w przyszłość dziecka. Rodzice, którzy mogą zapisać swoje dzieci do przedszkola, zdecydowanie powinni to zrobić, ponieważ zapewnia to ich pociechom znaczący krok w życiu.

Zdobywanie cennej wiedzy i rozwój od najmłodszych lat

Na mózgi dzieci wpływają zarówno ich geny, jak i otoczenie. Niemowlęta rodzą się gotowe do nauki, a około 90% rozwoju ma miejsce w ciągu pierwszych pięciu lat życia.

Najpierw rozwijają się ścieżki wzroku i słuchu, a następnie wczesne umiejętności językowe i wyższe funkcje poznawcze. Słownictwo dziecka często znacznie wzbogaca się między drugim a czwartym rokiem życia. Te połączenia stają się z czasem bardziej złożone, gdy dzieci rosną. Wpływa to na rozwój mózgu, aby wytworzyć pozytywne nawyki uczenia się od najmłodszych lat.

Zdobywanie przyjaciół

W wieku od trzech do pięciu lat większość dzieci chce bawić się z rówieśnikami. We wczesnej edukacji dzieci zachęca się do dzielenia się i zabawy z kolegami. Poprzez te interakcje uczą się rozwijać ważne cechy interpersonalne, takie jak empatia i współpraca, które pomogą im dogadać się z innymi w przedszkolu i poza nim.

Spędzając czas z rówieśnikami, dzieci uczą się włączać w swoją zabawę pomysły innych i zaczynają rozumieć swoje uczucia. Małe dzieci są z natury egocentryczne, więc umiejętności uczenia się takich uczuć jak współczucie, może być trudne, ale dobrą wiadomością jest to, że mogą się wiele nauczyć, obserwując.