przedszkole montessori Warszawa

Dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola Montessori?

Przedszkole to pierwsza placówka poza domem, która sprawuje opiekę na Twoim dzieckiem. Nic dziwnego, że przy jej wyborze zależy Ci na tym, żeby znaleźć miejsce bezpieczne, przyjazne, sprzyjające rozwojowi samodzielności i innych cennych umiejętności. Dla rodziców z Warszawy wymarzone często okazuje się przedszkole Montessori, które realizuje założenia wychowania bez nagradzania i karania. Zobacz, dlaczego warto posłać do niego swoją pociechę.

Przedszkole Montessori w Warszawie – znajdź dobrą placówkę

Rozstanie trzylatka z rodzicami bywa trudne i stresujące. Dlatego tak ważne jest, abyś miał pewność, że wybrana placówka będzie dla niego odpowiednia. Przedszkole Montessori w Warszawie, takie jak np. https://roza-montessori.pl/, ma szansę spełnić wszystkie oczekiwania, ponieważ maksymalnie koncentruje się na rozwoju dzieci oraz ich samodoskonaleniu, bez nagród, kar i innych zewnętrznych argumentów.

Pedagogika, której autorką jest Maria Montessori jest dzisiaj bardzo popularna oraz ceniona z uwagi na to, że podąża za naturalnymi potrzebami oraz rozwojem dziecka. Duży nacisk kładzie też na samodzielność – dzieci od początku są włączane do codziennych czynności i realizują je tak, jak potrafią najlepiej. To duży, choć nie jedyny argument przemawiający za zapisaniem dziecka do przedszkola Montessori. O tym może świadczyć m.in. fakt, że zapisu w placówce trzeba dokonać ze sporym wyprzedzeniem, bo dostępne miejsca są zajmowane w ekspresowym tempie.

Zajęcia w przedszkolu Montessori

Zazwyczaj przewagą przedszkoli Montessori jest to, że mają bogaty plan edukacyjny oraz rozrywkowy. Z uwagi na to, że są to placówki niepubliczne, nowe, to mogą też pochwalić się bardzo profesjonalnym wyposażeniem. To nie jest jednak takie jak w „tradycyjnych” przedszkolach – zamiast grającego plastiku mamy tu akcesoria drewniane, instrumenty muzyczne, naczynia w pomniejszeniu. Aranżowane kąciki zabaw są tematyczne – muzyczne, przyrodnicze, matematyczne, co pozwala dzieciom koncentrować się na tym, co w danej chwili jest dla nich najciekawsze.

Zajęcia montessoriańskie są życiowe i ukierunkowane na wszechstronny rozwój. Składa się na nie:

  • język angielsku lub inne języki obce (niemiecki, hiszpański, francuski),
  • muzyka z rytmiką,
  • gimnastyka korekcyjna,
  • zajęcia kulinarne,
  • logopedia.

W przedszkolu Montessori duży nacisk kładzie się na indywidualne traktowanie dzieci. Dlatego najmłodsi, którzy potrzebują szczególnego wsparcia są dodatkowo objęci opieką psychologa czy oligofrenopedagoga.

Oferty współczesnych przedszkoli są mocno rozbudowywane, aby nie miały sobie równych wśród konkurencji. Dlatego osoby, które decydują się na zapisanie dziecka do tego typu placówki mogą z dodatkową opłatą skorzystać też z mniej popularnych, lecz ciekawych i rozwijających zajęć. Zalicza się do nich koncerty muzyczne, zajęcia sportowe oraz rozszerzoną, intensywną naukę języków.

Filozofia przedszkola Montessori

W przedszkolu Montessori panuje duża swoboda w wyrażaniu siebie różnymi metodami. Dzieci mają mnóstwo czasu na zabawy swobodne, są angażowane do prac porządkowych, przygotowywania i sprzątania po posiłku. Mogą korzystać z dowolnych technik plastycznych i materiałów. Realizują też podstawy programowe przewidziane dla danej grupy wiekowej, obejmujące kształcenie zmysłów, wychowanie środowiskowe, edukację artystyczną, ćwiczenia praktycznego dnia, edukację matematyczną.

Przedszkola Montessori szczycą się tym, że są maksymalnie przyjazne dla dzieci. Podopieczni tych placówek mogą swobodnie korzystać z dostępnych tu zabawek oraz akcesoriów pogrupowanych w kącikach tematycznych. Przy czym przy wyposażaniu przedszkola bierze się pod uwagę jakość, a nie ilość przedmiotów, stąd duży jest udział takich wykonanych z wysokogatunkowego drewna.

Filozofia tej pedagogiki nie zakłada stosowania kar, nagród czy krytykowania. Wszelkie niepowodzenia są traktowane jako sygnał do dalszej pracy w rytmie zgodnym z dzieckiem. Oczywiście pedagodzy są po to, żeby wspierać dzieci i ukierunkowywać je w swoich działaniach.