przedszkole dla dzieci z autyzmem

Wybór przedszkola dla dziecka w spektrum autyzmu

Przedszkole dla dzieci z autyzmem nie jest zwykłą placówką wychowawczą. To miejsce, w którym na opiekę i pomoc mogą liczyć wyjątkowe osoby. Bardziej wrażliwe, zamknięte w sobie, obawiające się świata. Takie właśnie są dzieci z autyzmem.

Na spektrum autyzmu cierpi co setne dziecko. Pierwsze objawy choroby są zauważalne już we wczesnym dzieciństwie. Ważnym jest więc, aby jak najszybciej rozpocząć terapię, bo odpowiednia opieka może przełożyć się na całe życie dziecka. Przedszkole dla dzieci z autyzmem może w tym pomóc.

Jak wygląda opieka w przedszkolu?

Terapię dzieci z autyzmem powinno rozpocząć się od najwcześniejszych lat. Okres dziecięcy, przedszkolny jest więc szczególnie ważny.  To właśnie wtedy mózg jest naturalnie chłonny i plastyczny. Jest w stanie nauczyć się reakcji na powtarzalne sytuacje w naszym życiu. Aby jednak móc to zrobić – trzeba najpierw pokazać dziecku te sytuacje i możliwe, pożądane rozwiązania. Opieka w przedszkolu dla dzieci z autyzmem w tym pomoże.

Codziennie przewidzianych jest szereg działań terapeutycznych. Badania pokazują, że dziecko autystyczne powinno mieć co najmniej 25 godzin terapeutycznych tygodniowo. W zorganizowanej placówce jest to możliwe. Większą trudność zaś mają rodzice, którzy samodzielnie zajmują się dzieckiem i muszą zawieźć je na różne terapie, w różne miejsca. To nie tylko bardzo kosztowne, czasochłonne i znacznie mniej skuteczne niż codzienne, stacjonarne działania. Powód? Dziecko z autyzmem boi się zmian – otoczenia, ludzi, miejsc. Terapia może więc być znacznie mniej skuteczna.

Jakie terapie prowadzą przedszkola dla dzieci z autyzmem?

Wszystkie działania terapeutyczne mają na celu osiągniecie wysokiego poziomu samodzielności podopiecznych w późniejszym życiu. To zarówno terapie indywidualne, jak i grupowe. Ważnym elementem jest też psychoterapia, która dotyczy całej rodziny.

Wśród terapii indywidualnych wyróżnić możemy m.in. pracę z psychologiem czy logopedą. To również terapia pedagogiczna z elementami komunikacji alternatywnej, polegająca na znalezieniu sposobu porozumiewania się z dzieckiem, które nie mówi. Dzięki uczestnictwu w tego typu zajęciach dziecko autystyczne poznaje siebie samego, uczy się swoich reakcji i możliwości. Wraz z innymi dziećmi zaś uczy się rozładowywać napięcie i budować strefę komfortu i bezpieczeństwa. Służą temu m.in. dogoterapia, sensoplastyka, czy zajęcia ruchowe i w sali polisensorycznej.

Przedszkole dla dzieci z autyzmem to rozwiązanie, stawiające przede wszystkim na dobro dzieci.