Gabinet stomatologiczny – Warszawa: Przebieg wizyty
Nie tylko pierwsza wizyta u dentysty może być stresująca. Wielu, nawet doświadczonych pacjentów, nadal odczuwa stres lub dyskomfort przed wizytą. By wyeliminować nieprzyjemne uczucie w żołądku, warto dowiedzieć się, co będzie się działo, gdy odwiedzimy gabinet stomatologiczny. Warszawa to miasto, w którym funkcjonuje wiele klinik, które zapewniają najlepszą opiekę dentystyczną.
Co czeka mnie w gabinecie stomatologicznym?
Podczas wizyty, specjalista powinien:
- zapytać Cię o Twoją historię medyczną i czy obecnie przyjmujesz jakieś leki,
- przeprowadzić pełne badanie jamy ustnej, zębów i dziąseł,
- zapytać o ogólny stan zdrowia i wszelkie problemy z zębami, jamą ustną lub dziąsłami, które pojawiły się od ostatniej wizyty,
- udzielić porad dotyczących diety, palenia i picia,
- zapytać o nawyki związane z czyszczeniem zębów i doradzić, jak najlepiej zadbać o zdrowie jamy ustnej, zębów i dziąseł,
- wyjaśnić wszelkie zagrożenia, a także koszty dentystyczne związane z leczeniem, którego możesz potrzebować,
- ustalić, kiedy powinna odbyć się następna wizyta.
Plan leczenia stomatologicznego
Jeśli dentysta zaleci leczenie stomatologiczne, z wyprzedzeniem otrzymasz osobisty plan leczenia. Przedstawia on wszystkie zabiegi, których potrzebujesz oraz ich wycenę.
Jeśli zdecydujesz się nie stosować określonej opcji leczenia, powiedz o tym swojemu dentyście. Stomatolog również powinien poinformować Cię o wszelkich koniecznych zmianach w planie leczenia. Dentysta może czasem zasugerować inne leczenie po przeprowadzeniu dalszych badań lub z powodu zmiany stanu zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł od czasu wstępnej oceny.
Przyczyny stresu i lęku przed dentystą
Wielu pacjentów wstydzi się wyglądu swoich zębów. Podczas zabiegu, twarz dentysty lub higienistki może znajdować się w odległości zaledwie kilku centymetrów, co może powodować u nas dyskomfort i niepokój.
Siedząc na fotelu dentystycznym, musimy pozostać nieruchomi. Nie jesteśmy w stanie dostrzec, co robi dentysta ani przewidzieć, czy coś będzie bolało. Z tego powodu często zdarza się, że pacjenci czują się bezradni, co może wywoływać niepokój.
Jak uspokoić nerwy?
Podziel się tym, co czujesz. Jeśli jesteś niespokojny lub spięty, poinformuj o tym swojego dentystę. Wyrażanie swoich zmartwień i obaw może pomóc dentyście dostosować leczenie do Twoich potrzeb.
Oddychaj powoli i regularnie podczas zabiegu. Jeśli jesteś zdenerwowany, może to spowodować wstrzymanie oddechu, co zmniejsza poziom tlenu i dodatkowo zwiększa uczucie niepokoju i paniki.