terapia grupowa Warszawa

Terapia grupowa w Warszawie – dla kogo? Jak szukać wsparcia?

Coraz więcej osób szuka wsparcia wśród innych osób. Wiele osób chodzi na indywidualne sesje do psychoterapeutów i psychoterapeutek – jest to jednak dosyć drogie. Psychoterapia powinna odbywać się raz w tygodniu, a cena wizyty wynosi około 200 zł. Czasami dobrą alternatywą są terapie grupowe. To właśnie na nich się dzisiaj skupimy. Opowiemy Wam, jak i gdzie szukać wsparcia oraz na czym polega. Zapraszamy do lektury!

Co to jest terapia grupowa?

Zacznijmy od tego, co to jest terapia grupowa – są to regularne (zazwyczaj cotygodniowe) spotkania w określonej grupie ludzi. Terapię prowadzi zazwyczaj jeden specjalista, chociaż może się zdarzyć, że będą to dwie osoby prowadzące. Nie ma jednego stylu prowadzenia terapii. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb osób, które zdecydowały się w niej uczestniczyć. Zajęcia mogą być prowadzone w różnych nurtach. Największą różnicą między terapią indywidualną a grupową jest to, że podczas tej pierwszej spotkania polegają na kontakcie tylko z jedną osobą, natomiast w grupowej, mamy do czynienia z całą społecznością ludzi o podobnym problemie. Terapia grupowa (Warszawa), to jeden ze sposobów na uporanie się ze swoimi problemami – jeżeli szukasz pomocy, możesz zajrzeć tutaj: https://www.centrum-psych.pl/terapia-grupowa/. Terapia grupowa dzieli się na dwa rodzaje:

  • grupa otwarta – gdzie każdy może przyjść. Nowi uczestnicy stale dołączają do grupy lub przychodzą w różnych terminach. Dzięki temu modelowi można poznać osoby, które znajdują się na różnych etapach walki z chorobą.
  • grupa zamknięta – to grupa która otwiera się i zamyka w określonym terminie. Nie można dołączyć do niej podczas cyklu spotkań. Zazwyczaj zajęcia są przeprowadzane raz lub dwa razy w tygodniu.

W grupie zazwyczaj jest około 10 osób – może się jednak zdarzyć, że będzie ich więcej lub mniej. W psychoterapii grupowej ważne jest to, żeby każda z osób, która przyszła po  pomoc, mogła swobodnie się wypowiadać. Na terapii ważne są relacje zarówno z innymi uczestnikami, jak i całą grupą (jako wspólnotą) i z samym terapeutą. Taki model terapii sprawia, że cała grupa jest pewnego rodzaju środowiskiem terapeutycznym. Omawiane są doświadczenia poszczególnych osób oraz są poddawane refleksji.

Kto może lub powinien chodzić na terapię grupową?

Grupa, w której bierze się udział podczas terapii to społeczność osób o podobnych problemach. Zalecana jest dla osób, które borykają się z różnego rodzaju fobiami – ten rodzaj terapii pozwala poznać ludzi z podobnym problemem, co sprzyja wspólnemu radzeniu sobie z nim. Zajęcia te pozwalają nam lepiej poznać swoje uczucia, potrzeby oraz pomagają znaleźć odpowiedź na pytanie – jak poprawić swoje życie? Terapia grupowa jest przeznaczona dla różnych grup ludzi. Zarówno dla osób, które borykają się z różnego typu uzależnieniami, jak i dla tych, które cierpią na depresje, nerwice czy inne choroby związane ze zdrowiem psychicznym. Zajęcia grupowe sprawdzą się również dla osób, które chorują na zaburzenia osobowości czy borykają się ze stratą bliskiej osoby. Rozmowa nie tylko z terapeutą, ale również z osobami o podobnych problemach przyczynia się do pozbycia uczucia samotności ze swojego życia.

Dlaczego warto wybrać terapię grupową?

Wiele badań pokazuje, że terapia grupowa przynosi bardzo dobre skutki. Osoby, które w niej aktywnie uczestniczą, mają bardzo dobre rokowania. W ten sposób można znaleźć wsparcie u osób z podobnymi problemami – które rozumieją nas i rzeczy, z którymi sobie nie radzimy. Osoba chora zyskuje świadomość, że nie jest jedyną osobą na świecie z takimi dolegliwościami. Dowiaduje się, że jest to normalne, a nawet powszechne. Zauważa się również, że osoby, które miały problemy z komunikacją, mówieniem o sobie czy nie radziły sobie w funkcjonowaniu w społeczeństwie, znacznie poprawiły swoje umiejętności interpersonalne i relację – zarówno z bliskimi, jak i dalszymi osobami w ich życiu. Jednym z zadań psychoterapii jest wykształcenie w sobie wzorców, które pozwolą na budowanie relacji z innymi ludźmi. Pokazuje nam również, jakie mamy nawyki związane ze sposobem myślenia, czy uświadamia konsekwencje pewnych zachowań. Dzięki terapii grupowej poszerza się swój sposób myślenia, ale nie tylko. Zdobywa się również świadomość siebie, jako jednostki. Taki sposób myślenia o sobie, zwiększa odpowiedzialność za siebie, za bliskie osoby, swoje życie i pokazuje, że zawsze mamy wybór.