Badanie USG dzieci – czy warto je robić?

Coraz więcej badań wykonujemy profilaktycznie – zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Niejednokrotnie wiąże się to z niemałym wydatkiem, gdy korzystamy z prywatnej opieki medycznej. Warto pamiętać jednak o umiarze i o tym, że każde badanie powinno mieć swoje uzasadnienie, zwłaszcza wykonywane u dzieci, które reagują na nie często bardzo emocjonalnie.

Nie zawsze badanie organoleptyczne lub wyniki badania krwi dadzą odpowiedź na pytania dotyczące zdrowia naszego dziecka. Bywa, że konieczne będzie wykonanie badania obrazowego, które pozwoli odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące zmian wewnątrz organizmu dziecka. Badanie takie można wykonać np. tutaj: https://www.zjednoczenia.pl/preluksacyjna/

Lekarz pediatra podczas badania dzieci i zebrania wywiadu od rodziców może wychwycić pewne nieprawidłowości, które poleci zweryfikować dokładniejszym badaniem. Jeśli badanie USG dzieci będzie jego zdaniem konieczne, z pewnością wystawi stosowne skierowanie.

Czy badanie USG dzieci w Chorzowie jest bezpieczne?

Badanie ultrasonograficzne polega na wysyłaniu ultradźwięków do wnętrza określonej części ciała za pośrednictwem głowicy urządzenia USG – te odbijając się od organów wracają do aparatu i są analizowane przez lekarza na monitorze. Cały proces jest bezpieczny i od lat stosowany w medycynie. Z pewnością badanie USG dzieci nie ma negatywnego wpływu na ich zdrowie. To ważna informacja zwłaszcza dla mam, które stresują się pierwszym badaniem swojego dziecka – USG przezciemiączkowym.

USG przezciemiączkowe

Badanie to jest wykonywane w pierwszych miesiącach życia człowieka, gdy posiada on jeszcze błony łączące kości czaszki – tzw. ciemiączka – które później się zrasta, tworząc już skostniałą całość.

Dzięki badaniu USG przezciemiączkowemu lekarz może ocenić tkankę mózgową, stan naczyń mózgowych oraz płynu wewnątrzmózgowego dziecka.

Wskazania do USG przezciemiączkowego

Tego typu badanie USG dzieci wykonuje się w pierwszym roku ich życia, kiedy jakiekolwiek zdrowotne nieprawidłowości najłatwiej jest korygować i skutecznie leczyć. Jakie są wskazania do wykonania takiego badania USG?

 1. Wczesne urodzenie (urodzenie do 32 tygodnia ciąży). Badania wykonywane są jeszcze podczas pobytu matki z dzieckiem w szpitalu. Kolejne kontrolne badania USG dzieci wykonuje się zgodnie z zaleceniami lekarzy neonatologów.
 2. Zakażenie wewnątrzmaciczne. Po ocenie stanu dziecka i wyników badań laboratoryjnych, badanie USG wykonywane jest jeszcze na oddziale noworodkowym. Ewentualna kontrola odbywa się później w poradni patologii noworodka.
 3. Dystrofia płodu – odpowiednia masa ciała noworodka.
 4. Wady płodu – jeśli u dziecka stwierdzono jakąkolwiek wadę, wykonuje się badanie USG by sprawdzić, czy wady nie pojawiają się także w obrębie innych układów. Wady, które są wskazaniem do wykonania badania USG przezciemiączkowego to między innymi zniekształcenia w obrębie twarzoczaszki (np. rozszczep podniebienia) lub zniekształcenia innych części ciała (np. dodatkowy palec, wady w budowie kręgosłupa).
 5. Zaburzenia oddychania potwierdzone przez pediatrę lub sygnalizowane przez rodziców dziecka.
 6. Problemy neurologiczne (drżenia, drgawki, oczopląs itp.).
 7. Szybki przyrost obwodu głowy, małogłowie.
 8. Cukrzyca matki dziecka.
 9. Krwawienie śródmózgowe u dziecka.
 10. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u niemowlęcia.
 11. Zaburzenia krzepnięcia i krwiste wymioty u dziecka.

Do takiego badania USG dzieci nie muszą być wcześniej specjalnie przygotowywane. Badanie jest bezpieczne i nie ma co do niego żadnych przeciwwskazań. Lekarze zalecają jedynie nakarmienie dziecka na kilkanaście minut przed wizytą, ponieważ dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze. Badanie odbywa się zawsze w obecności rodzica a tuż przed USG lekarz przeprowadza obszerny wywiad, dotyczący m.in. wyników poprzednich badań.

Co może wykryć badanie USG dzieci – przezciemiączkowe?

Badanie USG dzieci – przezciemiączkowe pozwala m.in. wykryć:

 • wady rozwojowe,
 • wodogłowie,
 • torbiele lub guzy mózgu,
 • rozszczep kręgosłupa,
 • zmiany ogniskowe,
 • zapalenie opon mózgowych.