przedszkole Warszawa

Jak wybrać najlepsze przedszkole specjalne w Warszawie?

Idealnym rozwiązaniem powinniśmy nazwać kameralne miejsce dla dziecka, które rozwinie jego umiejętności w najważniejszych obszarach, takich jak komunikowanie się, rozwój społeczny, umiejętność zabawy, samodzielność, a także rozwój poznawczy. Odpowiednie przedszkole specjalne Warszawa to takie, które stosuje podejście integracyjne, wybierając skuteczne i sprawdzone rodzaje terapii.

Programy terapii przeznaczone dla dzieci z autyzmem w przedszkolach specjalnych

Programy te dotyczą umiejętności społecznych, uwagi, snu, zabawy, lęku, interakcji z rodzicami i trudnych zachowań. Niektóre programy pomagają również w ogólnym rozwoju dzieci. Wiele z tych programów korzysta ze specjalnie przeszkolonych usługodawców, którzy pracują z rodzicami i dziećmi do 25 godzin tygodniowo.

Wczesne, intensywne interwencje behawioralne, które koncentrują się na pomocy dzieciom w ich ogólnym rozwoju, mogą poprawić umiejętności rozumowania i komunikacji małego dziecka. Żadne badania nie określają, czy poprawiają one umiejętności społeczne, umiejętności życia codziennego lub nasilenie objawów autyzmu.

Terapie stosowane u dzieci z autyzmem:

 • Terapia mowy i języka
 • Terapia muzyczna
 • Terapia zajęciowa
 • Akupunktura
 • Witaminy i suplementy mineralne
 • Terapia masażem
 • System komunikacji wymiany zdjęć
 • Responsywne nauczanie środowiska przedjęzykowego
 • Edukacja i trening snu

Co powinieneś wiedzieć o metodach terapii dzieci z autyzmem w przedszkolach specjalnych?

Niektóre terapie mogą w szczególny sposób poprawić sposób myślenia lub działania dziecka. Nie ma wystarczających informacji, aby określić, czy jeden rodzaj leczenia działa lepiej niż jakikolwiek inny. W przypadku większości metod leczenia nie wiadomo jeszcze, które z nich będą najlepsze dla konkretnych dzieci. Badania nie pokazują, czy program zazwyczaj działa najlepiej w przypadku starszych lub młodszych dzieci, czy też w przypadku dzieci z ciężkim lub mniej nasilonym autyzmem. Nie oznacza to, że leczenie, terapia lub program nie będą pomocne dla Twojego dziecka.

Przed wybraniem odpowiedniego programu należy odpowiedzieć na 3 pytania:

 1. Czy uważasz, że wczesna, intensywna interwencja pomogłaby Twojemu dziecku?
 2. Jakie inne typy programów mogą być pomocne?
 3. Czy uważasz, że Twoje dziecko skorzystałoby na przyjmowaniu leków?

Wybór odpowiedniego przedszkola specjalnego dla dziecka może być trudnym zadaniem, ale nie musi. Wystarczy poznać potrzeby oraz mocne strony dziecka, by z łatwością wybrać placówkę, która zaoferuje odpowiednio dopasowany program edukacyjny.