przedszkole montessori Warszawa

Najważniejsze założenia w przedszkolu Montessori

Przedszkola Montessori realizują założenia podstawy programowej, jednak filozofia działań w takiej placówce jest inna niż gdziekolwiek indziej. Chodzi tu przede wszystkim o podejście do uczenia dzieci samodzielności i pozwalanie im na rozwijanie swoich pasji oraz zainteresowań. Nauka odbywa się w indywidualnym tempie, a prowadzący zajęcia podąża za swoimi podopiecznymi. Co ważne – w pedagogice Montessori nie stosuje się nagród i kar, a w drodze do samodzielności opiekunowie mobilizują dzieci słownie.

Co jest ważne w przedszkolu Montessori

Jeżeli wychowanie w duchu rodzicielstwa bliskości jest dla Ciebie ważne, to przedszkole Montessori (Warszawa) będzie jego naturalną kontynuacją oraz rozszerzeniem. Dziecko otrzyma wszystko, co potrzebne do harmonijnego, swobodnego rozwoju w interesujących je w danym momencie obszarach.

Montessori nie zakłada przygotowania dzieci do sielankowego i radosnego życia, bo jak wiadomo już na najmłodszych czekają trudności oraz wyzwania do pokonania. Placówka dostarcza wiedzy na temat narzędzi do ich skutecznego rozwiązywania, co jest niezwykle cenną lekcją życia – teraz i w przyszłości. Celem jest zawsze pokonywanie przeszkód, które pojawiają się w drodze na szczyt. Dzieci wychowywane przez placówki montessoriańskie są gotowe do osiągnięcia tego szczytu i utrzymania się na nim.

Założenia przedszkola Montessori

Pod względem zakresu materiału dydaktycznego przedszkola Montessori działają podobnie jak pozostałe. Różnią się jednak całą oprawą, podejściem do dziecięcych spraw oraz systemem ich motywowania. Najważniejsze zasady takiej placówki to:

  • wychowanie bez nagród i kar – satysfakcję dziecku daje to, że wykonało samodzielnie dane zadanie i osiągnęło swój cel,
  • udostępnianie pomocy naukowych, które pozwalają dziecku na naukę metodą prób i błędów i wyciąganie wniosków z pomyłek,
  • duża ilość i różnorodność materiałów dydaktycznych pozwalająca na odkrywanie swoich indywidualnych zainteresowań na wszystkich obszarach,
  • dostęp do starannie zaplanowanych i wyposażonych w wartościowe materiały kącików tematycznych,
  • nacisk na samodzielność wykonywanych zadań przy stałym wsparciu i asyście wykwalifikowanego pedagoga,
  • brak krytyki za źle wykonane zadania, w zamian za to doping i motywacja do podejmowania kolejnych prób.

Przedszkola Montessori przygotowują dzieci do życia w społeczeństwie, ale też kładą nacisk na indywidualny, niczym nieskrępowany rozwój. Są doskonałym miejscem do odkrywania świata i poznawania siebie.