dobry psycholog Warszawa

Kiedy warto iść do psychologa?

Myśl o pójściu do psychologa może być przerażająca. Istnieje wiele powodów, dla których możesz zdecydować się na wizytę u psychologa, ale w tym artykule podpowiemy, kiedy warto iść do psychologa i czym kierować się przy wyborze specjalisty.

Każdy z nas ma mniejsze lub większe problemy ze zdrowiem psychicznym

Każdy człowiek ma mniejsze lub większe problemy o podłożu psychicznym. Być może masz je od lat i zaczynają sprawiać, że czujesz się ze sobą źle. A może właśnie zacząłeś mieć problemy z emocjami, radzeniem sobie ze stresem czy relacjami z innymi ludźmi. Może być tak, że czujesz się bardzo źle, masz depresję lub masz ataki paniki i lęku. Być może zbytnio przejmujesz się rzeczami, które nie mają znaczenia, masz trudności ze snem lub koncentracją na codziennych zadaniach. Jeśli odczuwasz jakieś niepokojące sygnały, nie masz z kim porozmawiać o dręczących Cię problemach, masz myśli samobójcze lub silną depresję, koniecznie skorzystaj z porady specjalisty. W takich sytuacjach nieoceniony jest dobry psycholog, Warszawa to zaś lokalizacja, w której znajdziesz odpowiedniego specjalistę.

Kiedy wiadomo, że sami nie poradzimy sobie z problemem?

Odpowiedź brzmi: to zależy od sytuacji, ale istnieją pewne ogólne wytyczne, które mogą pomóc Ci zdecydować, czy powinieneś udać się na wizytę do psychologa.

Przede wszystkim, jeśli czujesz się przygnębiony od ponad dwóch tygodni i próbowałeś rozwiązać problem na własną rękę, ale bez powodzenia, to wizyta u psychologa może być dobrym pomysłem. Jeśli Twoje życie znalazło się w impasie z powodu trudnych sytuacji, dobry psycholog to bardzo dobre rozwiązanie. Jeśli chcesz uzyskać pomoc w radzeniu sobie ze stresem w swoim życiu, który utrudnia Ci życie (na przykład: problemy w związku, trudności finansowe, konflikty rodzinne), to wizyta u psychologa może być naprawdę pomocna!

Psychologa nie trzeba się wstydzić!

Psycholog jest przeszkolony do słuchania Twoich obaw i pomagania Ci w ich rozwiązywaniu. Nie mówi Ci, co masz robić lub jak myśleć – pomaga Ci znaleźć własne rozwiązania. Zapewniają również wsparcie i wskazówki podczas uczenia się nowych umiejętności radzenia sobie z problemami w życiu.

Psychologowie nie są lekarzami, ale są wyszkolonymi profesjonalistami, którzy ukończyli co najmniej studia magisterskie z psychologii. Stosują oni metody naukowe, aby zrozumieć ludzkie zachowanie i procesy psychiczne, w tym myśli, uczucia, postawy i cechy osobowości. Psychologowie mogą również skupić się na konkretnych problemach, takich jak depresja lub zaburzenia lękowe, problemy w związku, stres w pracy lub nadużywanie alkoholu, czy hazard.

Jaki powinien być dobry psycholog?

Dobry psycholog to ktoś, kto jest w stanie zapewnić bezpieczne miejsce dla Ciebie, aby być otwartym i szczerym na temat tego, co dzieje się w Twoim życiu. Powinien być kimś, kto pomoże Ci przepracować Twoje problemy i da Ci narzędzia do radzenia sobie z nimi w przyszłości. Dobry psycholog jest kimś, kto słucha, zadaje pytania i pomaga w znalezieniu własnych odpowiedzi. Nie powinien mówić Ci, jak masz się czuć lub co masz myśleć. Powinien pomóc Ci znaleźć Twoje własne odpowiedzi poprzez uważne słuchanie i zadawanie pytań, które pomogą Ci lepiej zrozumieć siebie.