magnes neodymowy

Magnes neodymowy – wykorzystanie w uchwytach magnetycznych

Struktura magnesu neodymowego jest na tyle krucha i delikatna, że niemożliwe jest ingerowanie w nią. W jaki sposób przeprowadzić montaż elementu, aby nie doprowadzić do jego uszkodzenia? W tym celu stosuje się właśnie metalowe obudowy, w które można można wkleić magnes. W ten sposób powstaje silne połączenie zapewniające magnesowi wysoką stabilność i ochronę. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem siły przyciągania, zmniejsza się odległość na jaką oddziałuje magnes. Najlepsze efekty uzyskasz stosując je bezpośrednio do metalu.

Czym jest uchwyt z magnesem neodymowym?

Magnes neodymowy zastosowany w uchwycie zachowuje swoje doskonałe właściwości. Ma mocne przyciąganie, dlatego niezawodnie sprawdza się w łączeniu elementów oraz ich dźwiganiu. Z tego względu znajduje zastosowanie w różnych projektach i konstrukcjach. Jednak ma też ograniczenie, którym jest oddziaływanie na niewielkim dystansie.

Ze względu na swoją specyfikę – duża moc przyciągania na ograniczonym polu magnes neodymowy jest wykorzystywany w branży motoryzacyjnej, reklamowej (produkcja gadżetów), a także w rolnictwie oraz przemyśle. Jak zawsze dla uzyskania najlepszych efektów kluczowe pozostaje dobranie właściwych elementów do planowanej inwestycji – tak pod względem kształtu, jak również rozmiaru. U producenta można też zamówić magnesy z rozróżnieniem na typ konstrukcji. Niektóre uchwyty są już przygotowane pod montaż śrub stożkowych, cylindrycznych lub z gwintem.

Rodzaje uchwytów z magnesem neodymowym

Uchwyty z magnesami neodymowymi, kiedy są zamawiane bezpośrednio u producenta, mogą występować w kilku wersjach do wyboru. Różnią się konstrukcją w zależności od tego, gdzie i jak będą montowane. W tej kategorii wyróżniamy głównie podtypy uchwytów magnetycznych:

  • uchwyty pod stożkowy lub cylindryczny łeb śruby,
  • z gwintem – zewnętrznym lub wewnętrznym.

Dlatego warto najpierw dokładnie ustalić, gdzie i po co zostanie zamontowany uchwyt z magnesem neodymowym. Potem trzeba znaleźć wykonawcę, który wyprodukuje elementy zgodnie z dostarczoną specyfikacją i indywidualnymi potrzebami.

Zamawianie bezpośrednio u producenta ma co najmniej kilka zalet. Oprócz tego, że jest on w stanie zaprojektować i wykonać produkt o określonych parametrach, to jeszcze zazwyczaj wycenia go taniej niż dystrybutorzy. Oznacza to oszczędności finansowe, zwłaszcza, gdy zamawiasz większą ilość uchwytów magnetycznych, np. do produkcji seryjnej gadżetów reklamowych czy części samochodowych.