maszyny do pelletu

Maszyny do pelletu

Pellet jest niezwykle popularnym paliwem grzewczym. Jego wysoka energetyczność, relatywnie niska cena i to, że nie degraduje środowiska, skłania ludzi do montażu kotłów na pellet. Co ważne, nie tylko Polacy chętnie korzystają z tego rozwiązania, dużą popularnością cieszy się on w całej Europie, a korzeniami sięga lat 40 ubiegłego wieku. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem maszyny do pelletu, poniżej znajdziesz kilka wskazówek. 

Domowa produkcja pelletu

Sporo niewielkich zakładów stolarskich, nie wie, co zrobić z odpadem poprodukcyjnym, jakim są trociny czy wióry. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem wydaje się ich dalszy przerób. Mowa tutaj rzecz jasna o pellecie. Domowa produkcja pelletu, może być nie tylko łatwym rozwiązaniem problemu nadmiaru odpadu, ale również dodatkowym źródłem dochodu. Nie musimy od razu decydować się na zakup profesjonalnej maszyny do pelletu.

Produkcja pelletu – opłacalność 

Często dyskutowanym punktem podczas planowania zakupu maszyny do pelletu jest opłacalność produkcji. Pojawia się sporo argumentów przeciw. Oczywiście, kluczową kwestią jest popyt oraz podaż. Obecnie ceny pelletu, są na tak wysokim poziomie, że ta debata wydaje się nie mieć sensu. Aby wyprodukować tonę pelletu, potrzeba zaledwie, od sześciu do ośmiu metrów sześciennych trocin. Jeżeli zaś myślimy o produkcji pelletu z drewna, to należy zaopatrzyć się w odpowiednią rozdrabniarkę.

Profesjonalna maszyna do produkcji pelletu

Producenci oferują najróżniejsze maszyny do pelletu. Od prostych, o niewielkim zapotrzebowaniu na energię, to całych linii produkcyjnych. Oczywiście, zakup takiego urządzenia, powinien być podyktowany ilością surowca, jaki chcemy wytwarzań. Co jasne, mniejsze maszyny mają mniejszą przepustowość. Inwestycja w profesjonalne linie, sięga często kilka milionów złotych i najczęściej dedykowana jest pod konkretny zakład. Warto jednak zdać sobie sprawę z rozbieżności między nimi, ponieważ najtańsze urządzenia kosztują raptem kilka tysięcy złotych, a zwrot z inwestycji przy umiejętnej produkcji, zwraca się bardzo szybko.