wege burgery Warszawa

Na czym polega dieta wegańska i czy trzeba rezygnować z burgerów?

Weganie nie jedzą mięsa, ale również produktów pochodzenia zwierzęcego. Zabronione jest spożywanie nabiału i jaj. Dieta wegańska nazywana jest także przez niektóre osoby ścisłym wegetarianizmem. Dzisiaj oferta dla wegetarian i wegan jest, co raz bogatsza. Jarosze mogą od czasu do czasu pozwolić sobie na szybkie dania typu wege burgery.

Wege burgery dla urozmaicenia diety

Warto wiedzieć, że nie każdy może stosować dietę wegańską. Na restrykcyjny wegetarianizm nie powinny przechodzić osoby cierpiące na schorzenia jelit czy choroby autoimmunologiczne. Sportowcy, czy inne osoby mające większe zapotrzebowanie energetyczne powinny swoje menu ułożyć z dietetykiem. Decyzję o zmianie diety na wegańską najlepiej podjąć też po konsultacji z lekarzem i stopniowo eliminować ze swojego menu mięso oraz słodycze. Zaleca się także spożywanie większej ilości dań gotowanych na parze czy duszonych, a mniej smażonych. Od czasu do czasu weganie mogą pozwolić sobie dla urozmaicenia diety szybkim daniem. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej sformułowanie wege burgery Warszawa: https://wypasburger.pl/burgery-wegetarianskie/.  Najlepsze dla zdrowia są jednak produkty surowe gdyż dostarczają potrzebnych witamin i składników mineralnych.

Zalety radykalnego wegetarianizmu

Badanie dowodzą, że odpowiednio zbilansowana dieta wegańska jest odpowiednia dla każdego. Mogą ją stosować także dzieci, nastolatki i kobiety w ciąży. Oczywiście wymaga to dużej wiedzy o składnikach odżywczych, dodatkowej suplementacji witaminą B12, D3, a nie rzadko też wapnem, żelazem i cynkiem.   Dieta wegańska pozwala na zachowanie zdrowego stylu życia, polepszenie stanu zdrowia, zwalczania wielu chorób cywilizacyjnych oraz zachowania szczupłej sylwetki. Jednak nie oznacza to, że weganie nie mogą pozwolić sobie czasami na bardziej nowoczesną wersję posiłku. W niektórych restauracjach można znaleźć coraz częściej w menu ofertę dań dla jaroszy. Wśród nich często znajdują się kanapki i wege burgery.

Czy weganie mogą jeść wege burgery?

Weganizm zakłada spożywanie głównie produktów pochodzenia roślinnego. Dozwolone jest takie pożywienie jak zboża np. pszenica, żyto, proso, owies, jęczmień, gryka, a także ryż. Po za tym na tym samym poziomie piramidy żywieniowej znajdują się także warzywa i owoce. Weganie mogą także spożywać orzechy, grzyby, słonecznik, sezam, pestki dyni i glony morskie. Weganie mogą zastępować nabiał serkiem tufu oraz mlekiem roślinnym.  Od czasu do czasu dozwolone są w diecie dania typu fast food np. wege burgery. Weganie powinni starać się ograniczać w swojej diecie produkty takie jak: miód, cukier, kawa i herbata.

Może warto spróbować wege burgerów?

Dobrze zbilansowana dieta wegańska może zmniejszać ryzyko powstawania otyłości, nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Badania potwierdzają także, że weganie rzadziej zapadają na choroby nowotworowe, a w szczególności raka jelita grubego, sutka i raka płuc. Rzadziej też cierpią na kamicę żółciową i pęcherzyka żółciowego. Wpływa także na zmniejszenie problemów z zaparciami, próchnicą zębów oraz hemoroidami dzięki dużej zawartości błonnika w menu. Ogólnie dieta wegańska przyczynia się do poprawy samopoczucia i sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki ciała. Weganie mogą od czasu do czasu pozwolić sobie na nutę nowoczesności w kuchni przyrządzając pyszne wege burgery.

Wady diety wegańskiej

Jak już wiadomo dieta wegańska jest restrykcyjną odmianą wegetarianizmu. Źle dobrana może także przyczynić się do rozwoju licznych chorób oraz w lżejszej postaci niedoborów energetycznych. Weganie przy źle dobranej diecie cierpią na baraki witaminy B12, D oraz cynku i żelaza. Przez to mogą zmagać się z chorobami takimi jak: krzywica, anemia i osteoporoza. W organizmie może dochodzić także do zaburzeń neurologicznych, hormonalnych, a także mogą pojawiać się częste biegunki. U kobiet z kolei mogą występować zaburzenia miesiączkowe.  Warto pamiętać o tym, aby w menu nie zabrakło produktów bogatych w kasze, alternatywą mogą być wege burgery pełne składników odżywczych.