Witamina C

Znaczenie witaminy C dla organizmu

Wydawać by się mogło, że w XXI wieku nie powinny nam już grozić dolegliwości wywołane niedoborem witaminy C w organizmie. Tymczasem badania wykazują znaczącą hipowitaminozę kwasu L-askorbinowego, która towarzyszy wielu chorobom. Co przyczynia się do niedoboru witaminy C w naszej diecie?

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę C

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę C jest zróżnicowane i zależne od wielu czynników:

  • wieku,
  • płci,
  • stanu fizjologicznego.

Mimo tych różnic dzienne minimalne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy jest największe spośród wszystkich witamin. Na rynku można znaleźć wiele naturalnych produktów, które zaspokoją zapotrzebowanie na witaminę C zarówno u dorosłych, jak i dzieci: https://polskarozasklep.pl/witamina-c/    Zapotrzebowanie na witaminę C w przypadku osoby dorosłej wynosi 1mg/1kg masy ciała. U niemowląt i dzieci jest jeszcze większe i wynosi 2mg/1kg. U kobiet ciężarnych i mam karmiących piersią zapotrzebowanie na kwas askorbinowy wynosi 1,5 mg/1kg masy ciała.

Powyższe rekomendowane dobowe spożycie witaminy C na 1 kg masy ciała wzrasta w przypadku:

  • ciąży mnogiej,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • cukrzycy,
  • osób palących papierosy,
  • osób spożywających znaczne ilości alkoholu,
  • osób żyjących w stresie.

Organizm domaga się większej ilości witaminy C także po długotrwałym wysiłki, przy zaburzeniach łaknienia oraz zaburzeniach pracy jelit.

Źródła witaminy C

Najlepszym źródłem witaminy C są owoce i warzywa. Dotyczy to przede wszystkim owoców i warzyw nieprzetworzonych. Wyjątek stanowią soki NFC oraz domowe przetwory przygotowane zgodnie z tradycyjnymi recepturami, bez dodatku sztucznych substancji – barwników, regulatorów kwasowości, konserwantów. Nie możemy przy tym zapominać, że obróbka termiczna (suszenie, gotowanie, podgrzewanie), a także zbyt szybkie rozmrażanie potraw wpływają na przyspieszony rozkład witaminy C. Straty mogą sięgać od 20% w przypadku przygotowywania surówek, aż do 50% podczas gotowania warzyw.

W Europie najbogatsze zasoby naturalnego kwasu askorbinowego zawiera owoc dzikiej róży oraz czarna porzeczka. Należy przy tym pamiętać, że ilość witaminy C w owocach jest zmienna i zależy od pory roku, warunków przechowywania i przygotowywania żywności.

Aby wzbogacić dietę w naturalną witaminę C warto uwzględniać podczas przygotowywania posiłków takie składniki, jak: przechowywanie i przygotowywania żywności. Najbogatsze w ten związek są: czerwona papryka, pietruszka (nać), brukselka, brokuły, kalarepka, pomidory, kapusta, szpinak, rzeżucha, czerwona porzeczka, kiwi, owoce cytrusowe, truskawki.

Naturalna czy syntetyczna

Straty witaminy C, do których dochodzi podczas przygotowywania potraw skłaniają nas do sięgania po suplementy. Forma syntetyczna i naturalna witaminy C nie różnią się pod względem budowy chemicznej i właściwości. Badania wykazały jednak, że naturalna witamina C jest bardziej aktywna. Wykazuje lepsze wchłanianie, a jej terapeutyczne stężenie utrzymuje się dłużej. Dlatego zamiast aptecznych suplementów diety warto sięgać po soki z owoców oraz suplementy, których naturalnego pochodzenia jesteśmy pewni.