kocioł na pellet

Jakie są zalety kotłów na pellet?

Ogrzewanie domu pelletem jest wydajne i ekologiczne. Pellet należy do grupy paliw produkowanych z biomasy, które podczas spalania wytwarzają minimalne ilości dymu i szkodliwych związków. Można ogrzewać nim jednorodzinne domy i mieszkania w kamienicach. Jakie są zalety korzystania z kotłów na pellet?

Ekologiczne i ekonomiczne kotły grzewcze

Kocioł na pellet umożliwia oszczędzanie na ogrzewaniu budynku bez rezygnacji z komfortu. Kocioł najnowszej generacji ma podajnik, który sprawia, że piec wystarczy zasypać opałem raz na kilka dni. Podajnik automatycznie wsypuje do kotła tyle opału, ile potrzeba, by utrzymać pożądaną temperaturę. Dzięki temu temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach jest stała. Ogranicza się jej wahania w ciągu dnia. Podajnik umożliwia ogrzewanie budynku nawet pod nieobecność domowników. Po ich powrocie w domu panuje przyjemne ciepło, nawet gdy przebywali w pracy przez 8-10 godzin.

Kotły na pellet zużywają mniej opału niż tradycyjne piece węglowe. Podajnik reguluje ilość opału w kotle, a nowoczesna konstrukcja sprawia, że pellet spala się dokładnie. Ilość wytwarzanego dymu i popiołu jest znikoma. Ekologiczny opał przyczynia się do ograniczenia zjawiska smogu w okresie zimowym i sprzyja poprawie jakości powietrza w okolicy. Dodatkowo znikoma ilość popiołu sprawia, że piec działa bezobsługowo. Jedynie raz na kilka dni użytkownik wsypuje do niego kolejny worek pelletu i czyści pojemnik na popiół.

Kotły na pellet do małych kotłowni

W domkach letniskowych, altanach w ogrodach ROD i mieszkaniach w kamienicach przestrzeń na kocioł grzewczy jest ograniczona. W części budynków w ogóle nie ma odrębnej kotłowni, w innych jej rozmiary są niewielkie. Kotły na pellet są dostępne w różnych rozmiarach. Wśród nich znajdzie się piece, które bez trudu zmieszczą się do małych kotłowni. Ich rozmiary są na tyle niewielkie, że można z nich wygodnie korzystać na ograniczonej powierzchni. Użytkownik bez trudu dosypie pellet do podajnika i ustawi mały piec w sposób zgodny z przepisami budowlanymi i zasadami bezpieczeństwa.

Korzystanie z kotłów na pellet w małych kotłowniach jest możliwe, nawet gdy użytkownik chce ogrzać dość duży budynek. Kotły mini o wysokiej mocy energetycznej wytwarzają dużą ilość ciepła, pomimo swoich niewielkich rozmiarów. Specjalna konstrukcja sprawia, że ich wielkość nie wpływa na mniejszą moc grzewczą. Piec sprawdza się dzięki temu do ogrzewania wysokich pomieszczeń w starych kamienicach i domach wolnostojących.