polewy do lodów

Polewy do lodów – jakie smaki są najlepsze?

Zależy Ci na tym, żeby słodkie desery, które przyrządzasz dla siebie lub swoich gości były pyszne i niepowtarzalne? Zaskocz ich, dodając do przygotowanego słodkiego dania polewę. Może mieć ona wyjątkowy smak mlecznej czekolady, słonego karmelu lub ciasteczek z chrupiącymi prażonymi orzeszkami. Poznaj najlepsze smaki i znajdź swój ulubiony.

Smaki polew do lodów

Polewy do lodów występują w wielu smakach do wyboru. Oczywiście możesz zaproponować wszystkie swoim gościom, lecz na początek najlepiej jest zaopatrzyć się w te, które są najpopularniejsze i najbardziej lubiane. Bez wątpienia zaliczają się do nich polewy inspirowane znanymi słodyczami – ciastkami, batonami, kremami do smarowania, czyli:

  • polewa Lotus Biscoff – połączenie kremu czekoladowego z masłem orzechowym, dające niesamowity piernikowo-maślany smak,
  • polewa Choco-Nut – inspirowana smakiem znanego kremu śniadaniowego Nutella, który jest idealne gęsty, aksamitny i aromatyczny,
  • polewa Crunchy-Choc – połączenie kremu czekoladowego z drobnymi kawałkami chrupiących, prażonych i pokruszonych orzeszków laskowych,
  • polewa Black Cookies – inspirowana czekoladowymi ciasteczkami z mlecznym wypełnieniem, pełna smaku, esencjonalna,
  • polewa Peanut Butter – polewa z masła orzechowego, która ma idealnie gładką, płynną konsystencję, a w składzie zawiera orzeszki archaidowe i słoną nutę.

Możesz też postawić na polewy owocowe – truskawkowe, malinowe, jagodowe oraz inne. Dobrym pomysłem jest łączenie kilku polew w jednym deserze, co pozwoli stworzyć wyjątkowy efekt tęczy i przenikania się smaków.

Jakie polewy do lodów wybrać?

Równie ważna jak smak polewy do lodów jest jej konsystencja oraz skład. Wybieraj takie produkty, które są odpowiednio gęste i nie spłyną z deseru, lecz idealnie się na nim ułożą, aby zwieńczyć Twoje cukiernicze dzieło. Polewy nie powinny zastygać w twarde skorupki, lepiej kiedy otulają gałki lodów lub świderki prosto z automatu.

Dla potrzeb lokalu gastronomicznego najwygodniejszą i najbardziej opłacalną opcją okażą się polewy w większych opakowaniach. Są to zazwyczaj puszki lub butelki, dzięki którym polewa na dłużej zachowuje swoje właściwości, smak oraz aromat. Łatwe jest też jej dozowanie, a dzięki bogactwu esencjonalnego kremu, już niewielka jego ilość wystarczy, aby wpłynąć na finalny smak deseru oraz jego prezencję. Zwracaj uwagę na jakość swoich produktów – zbyt rzadkie, pełne substancji chemicznych polewy i kremy nie spełnią wymagań Twoich gości, a nawet ich rozczarują!