włoska restauracja Warszawa

Co zjesz we włoskiej restauracji? Przegląd tradycyjnych dań

Tradycyjna włoska kuchnia ma swoich zwolenników na całym świecie, w tym także w Polsce. Kochamy włoskie dania za to, że są autentyczne, pyszne, estetycznie podane, gotowane ze składników najlepszej jakości. W tych daniach wszystko jest tak starannie połączone i przemyślane, że nie sposób im się oprzeć. Oto kulinarne klasyki, dla których warto wybrać się do włoskiej restauracji w Warszawie.

Przystawki we włoskiej restauracji

Każda prawdziwa włoska uczta zaczyna się od przystawek. Bruschetta con mortadella lub con prosciutto crudo, caprese, carpaccio di manzo, talerz włoskich serów lub wędlin, pieczona cielęcina polana sosem z tuńczyka, kaparów i anchois. To dopiero wstęp do prawdziwej uczty – okazja do skosztowania wyjątkowych produktów, często w ogólne nieznanych i niedostępnych w Warszawie. Włoska restauracja wiele z nich pozyskuje bezpośrednio do dostawców i producentów z południa Europy.

Obiad z karty lub lunch dnia – włoska restauracja

Włoskie restauracje wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i proponują im, oprócz dań z karty, także lunche dnia. Każdego dnia zestaw jest inny, co pozwala skosztować różnych kompozycji. Zaletą jest przede wszystkim ich niska cena. Za 20-30 złotych można zjeść dwudaniowy posiłek, na który składa się zupa (krem pomidorowy, brokułowy, zupa z ciecierzycy, szpinakowa na wywarze z krewetek) oraz danie główne (risotto, kurczak w ziołach, gulasz, spaghetti).

Jeżeli jednak masz ochotę spróbować czegoś, co rozpieszcza podniebienie i sprawia, że nawet zwyczajny dzień zamieni się w wystawne przyjęcie, to wybierz coś z głównej karty dań. Idealną obiadową propozycją w włoskim stylu będą makarony z truflami i szałwią czy piemoncki klasyk – Brasato al Barbera.

Tradycyjne dania we włoskiej restauracji

Wśród najpopularniejszych włoskich dań jest oczywiście pizza. Oprócz tradycyjnego pieczonego placka z sosem i dodatkami sympatią cieszy się także lasagne, makarony z sosami i owocami morza, kremowe risotto i włoskie desery – tiramisu, beza z mascarpone, fondant.

Włoskie restauracje starają się proponować swoim gościom nie tylko tradycyjne dania narodowe, ale też inne, charakterystyczne dla konkretnych regionów. Jednym z mniej znanych, lecz niezwykle smacznych i inspirujących kulinarnie regionów jest Piemont. Pierś kaczki sous-vide, sos z palonej cebuli, kurki i do tego fondant ziemniaczany czy stek z polędwicy wołowej w sosie z zielonego pieprzu, podawany z ziemniaczanymi talarkami i grilowaną sałatą rzymską – to tylko niektóre z propozycji, które zaspokoją każdy głód i rozpieszczą zmysły.