Projektory krótkoogniskowe – czym są i jak wybrać?

Krótkoogniskowe projektory są nowoczesnymi sprzętami, których zastosowanie jest naprawdę szerokie. Jest to rozwiązanie dedykowane zarówno firmom, jak i klientom prywatnym. Mowa tutaj bowiem o sprzęcie, który będzie nadawał się do naszego kina domowego, ale też poradzi sobie z oprawą multimedialną dużego spotkania biznesowego. Warto poznać jego największe zalety, zanim jeszcze zdecydujemy się na zakup.

Projektor krótkoogniskowy, czyli właściwie jaki?

Aby dojść do tego, w jaki sposób działa projektor krótkoogniskowy (taki jak np. tutaj: https://abcprezentacji.pl/Projektory-krotkoogniskowe-BenQ-Epson-i-Sanyo-a176.html) należy zbadać najpierw pracę standardowego rzutnika. Urządzenie to emituje wiązkę światła, docierającą na konkretną powierzchnię, po czym zamienia się w obraz. Wspomniana krótkoogniskowość, ale też długoogniskowość to nic innego, jak odległość, z jakiej możliwe jest wyświetlanie obrazu, od ekranu bądź też tablicy.

Krótkoogniskowy projektor może zostać umieszczony zaledwie około metr od ekranu, co jest jego największą zaletą. Pozwala to na to, aby światło projektora nie oślepiało np. Prowadzącego prezentację. Jest to też świetne rozwiązanie dla pomieszczeń o niewielkim metrażu, gdzie nie mamy możliwości ustawienia projektora kilka metrów od naszego ekranu.

Zastosowanie projektora krótkoogniskowego

Krótkoogniskowe projektory mogą pochwalić się naprawdę szerokim zastosowaniem, a najczęściej to pierwszy wybór dla sal szkoleniowych, uczelnianych oraz konferencyjnych. Są one wręcz obowiązkowym elementem pomocy w trakcie zajęć, które wymagają prezentacji multimedialnych. Poszukując odpowiedniego sprzętu tego rodzaju, zawsze można wybrać jednak też niższą jakość obrazu, gdyż w wypadku spotkań biznesowych nie jest to aż tak ważne. Najnowsze modele projektorów krótkoogniskowych, często są już kompatybilne z tablicami interaktywnymi, które stają się coraz popularniejsze.

Jeżeli potrzebny jest nam projektor do kina domowego, powinien być to już model, który jest nam w stanie zaoferować więcej, aby możliwe było cieszenie się obrazem najwyższej jakości. Najlepiej, jeśli będzie to urządzenie w technologii Full HD. Aby mieć pewność zadowalających efektów, połączmy projektor z wysokiej jakości ekranem.

Montaż projektora krótkoogniskowego

Wiele zależy tutaj od tego, jakie możliwości prezentuje sobą konkretne pomieszczenie, ale też nie bez znaczenia jest model sprzętu i to, jakie on posiada wymagania. Gdy wymagamy od naszego projektora mobilności, zawsze może on zostać usytawiony nawet na stole, zaraz przed samym ekranem. Dokładna odległość będzie już uzależniona od tego, z jakiego rodzaju projektorem mamy do czynienia.

Jeżeli jednak projektor ma być zainstalowany na stałe, warto aby był to profesjonalny montaż na ścianie lub suficie. Zdarza się, że takie działanie wymaga pomniejszego remontu, a także kupna dostosowanego uchwytu. Aby sprzęt wykorzystywał swój pełny potencjał, obowiązkowe jest połączenie go z głośnikami, a także z tunerem lub komputerem.

Wybór projektora krótkoogniskowego – jak dokonać tego prawidłowo?

Wybierając projektor krótkoogniskowy, w pierwszej kolejności powinniśmy mieć jego przeznaczenie. Jak już zdążyliśmy ustawić, zupełnie inne wymagania stawiają przed nami prezentacje multimedialne w biznesie lub w edukacji, a jeszcze inaczej projektor musi działać w domowych warunkach.

Projektor krótkoogniskowy w szkole oraz w biznesie

Nie musimy tutaj sięgać po model, który posiada najwyższe, możliwe parametry. Może być to urządzenie z nieco niższej półki. Będzie on bowiem służył jedynie do tego, aby wyświetlać slajdy prezentacji, tabelki i inne dane. 

Istotna będzie tu z kolei jasność obrazu, a ta powinna przekraczać co najmniej 2500 lumenów. Nie zapominajmy też o wielkości urządzenia. W wypadku firm, najlepiej sprawdzają się modele mobilne, które można swobodnie przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia.

Warto też zwrócić uwagę na żywotność lampy, chociaż tutaj jasne jest, że im jest ona dłuższa, tym lepiej. Nie możemy zapomnieć o wszelkich złączach i wejściach, z których planujemy w przyszłości skorzystać. Kabel USB, a także złącze D-Sub to obowiązek.

Projektor krótkoogniskowy do zastosowania  domowego

Nie da się ukryć, że to oznacza wyższe wymagania. Projektor do domu służy już do seansów filmowych, a przecież to wiąże się z potrzebą uzyskania obrazu w jak najwyższej jakości. Projektor krótkoogniskowy, powinien posiadać przede wszystkim odpowiednią rozdzielczość obrazu i jakość. Obecnie zdecydowane minimum to technologia full HD. Rozdzielczość im większa tym lepsza, natomiast powinniśmy także zadbać o dostosowanie jej indywidualnie do tego, jak prezentuje się nasze pomieszczenie, co tyczy się także długości ogniskowej. Złącza USB oraz HDMI to obowiązek.

Na pewno domowe rozwiązanie, jakim jest projektor nie powinno pomijać kwestii estetycznej, szczególnie jeśli zależy nam, aby urządzenie nie odbiegało od wystroju wnętrza i gwarantowało spójność. Ważne są też dodatkowe funkcje, dzięki którym użytkowanie projektora może stać się łatwiejsze, a przy tym jakość obrazu może się znacząco poprawić. Jedną z kluczowych jest korekcja kąta wyświetlania obrazu, który pozwala nam uzyskać więcej swobody pod względem ustawienia urządzenia względem ekranu. Kolejne funkcje do autofocus, dostosowanie kolorów obrazu do barwy ściany, na której wyświetlany jest obrazu. To ostatnie staje się szczególnie ważne w momencie, kiedy nie posiadamy ekrany, a za powierzchnię wyświetlania służy nam ściana, która dodatkowo nie jest biała.

Finalnie, zwróćmy jeszcze uwagę na głośność pracy. Domowe warunki sprawiają, że szmery i inne niepożądane dźwięki są dość słyszalne. Z uwagi na to, najlepiej zdecydować się na taki model, który oferuje jak najcichszą pracę.