Jaki projektor krótkoogniskowy wybrać?

Projektory multimedialne zdobywają coraz większe uznanie, zarówno w biurach, szkołach, uczelniach czy nawet w domach. Na rynku istnieje wiele rodzajów projektorów, lecz nie każdy dobrze sprawdzi się właśnie u nas. Dla kin domowych bardzo dobrym rozwiązaniem jest projektor krótkoogniskowy, dzięki któremu zyskamy komfort oglądania na dużym ekranie i w naprawdę dobrej jakości.

Do czego mogą nam posłużyć projektory krótkoogniskowe?

Tego rodzaju projektor krótkoogniskowy https://abcprezentacji.pl/Projektory-krotkoogniskowe-BenQ-Epson-i-Sanyo-a176.html zyskuje coraz większe zainteresowanie i można spotkać go praktycznie wszędzie. Poniżej znajduje się kilka przykładów, gdzie najczęściej są stosowane.

  • Projektory krótkoogniskowe Full HD najczęściej stosowane są w domach, zastępując telewizory. Doskonale sprawdza się również w pokojach gamingowych dla fanów gier na konsoli.
  • Najtańsze modele, posiadające niewielkie gabaryty, są najczęściej wybierane do zastosowań biznesowych i edukacyjnych, ponieważ w ich przypadku jakość obrazu nie ma tak dużego znaczenia.
  • Coraz częściej można spotkać połączenie projektorów krótkoogniskowych z tablicami interaktywnymi.

Dlaczego powinniśmy postawić na projektor krótkoogniskowy?

Tego rodzaju projektor, wysyła wiązkę światła na ścianę, czy innego rodzaju ekran, dzięki czemu uzyskujemy pożądany obraz, np. prezentację multimedialną czy film. Mocną stroną tego typu projektorów jest fakt, że możemy zamontować go w naprawdę niewielkiej odległości od ekranu, a i tak dostaniemy obraz w wysokiej jakości. Projektory długoogniskowe wymagają znacznie większej odległości, przez co nie zawsze możemy je zastosować w naszych biurach, aulach czy domach. Projektory krótkoogniskowe sprawdzą się więc zarówno w branży edukacyjnej, biznesie, jak i z dużym powodzeniem zastąpią telewizory w naszych domach. Rzutniki z funkcją Full HD nadają się również do grania na konsoli, dzięki czemu granie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Co ważne, taki projektor możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie gdzie chcemy, gdyż są to niewielkich rozmiarów sprzęty, a za ekran może posłużyć praktycznie wszystko.

Na co głównie zwrócić uwagę przy wyborze?

Na rynku istnieje wiele modeli projektorów krótkoogniskowych, jednak nie każdy sprawdzi się u nas zarówno dobrze. Warto zwrócić uwagę na jasność, która jest określana w ANSI lumenach. Jeżeli projektor ma być zamontowany w biurach, aulach czy salach szkolnych, warto wybrać projektory o wyższej jasności, gdyż przeważnie są to jasne pomieszczenia, które ciężko przyciemnić. Optymalnym przedziałem do biur będzie zakres 2000-4000 ANSI lumenów, do kina domowego, gdzie będzie przyciemnione pomieszczenie doskonale sprawdzą się projektory o jasności z przedziału 1500-2500 ANSI lumenów. Powyżej 4000 ANSI lumenów, przyjmuje się, że jest to już sprzęt do bardzo zaawansowanych projekcji, przystosowany do pracy w trudnych, bardzo jasnych pomieszczeniach. Nie można też pominąć rozdzielczości, która jest ważnym czynnikiem determinującym wybór projektora. Jeżeli zależny nam na sprzęcie do kina domowego, czy możliwości grania na konsoli, warto postawić na opcję Full HD, dzięki czemu uzyskamy wyraźniejszy i czystszy obraz. Jeżeli zależy nam na głębokiej czerni, powinniśmy zwrócić uwagę na wysoki kontrast. Zasada jest prosta, im wyższa wartość, tym głębszą czerń uzyskamy. Jeżeli stawiamy na projektor do biura, powinniśmy najbardziej zwrócić uwagę, czy jest możliwość połączenia bezprzewodowego WiFi, dzięki czemu będziemy mogli przesyłać obrazy z laptopa na projektor na odległość.Kolejnym, równie ważnym aspektem przy wyborze projektora jest zastosowana w nim technologia wyświetlania obrazu. Na rynku znajdziemy projektory LC, DLP, DLP LED, a także LCOS. Jednak te ostanie, nie cieszą się dużym powodzeniem wśród użytkowników. Zapewniają one uzyskanie najlepszych parametrów obrazu, gdyż za generowanie obrazu odpowiedzialne są ciekłe kryształy umieszczone na powierzchni luster, jednak ich cena znacznie przewyższa wszystkie inne technologie.