opiekunka do osoby starszej

Zatrudnienie opiekuna dla osoby starszej – co warto wiedzieć?

Senior w Twojej rodzinie czuje się osamotniony, ma problemy ze zdrowiem albo jest niesamodzielny i nie potrafi poradzić sobie z codziennymi czynnościami? Jest wiele powodów, dla których możesz szukać opiekunki do osoby starszej. Coraz więcej wiemy na temat jakości jej pracy i świadczonych usług, więc nie obawiamy się z nich korzystać. Czasem jeszcze możemy mieć opory, czy nie zostaniemy odebrani w negatywny sposób, jako dzieci czy wnuki „pozbywające się ciężaru”. Tymczasem wiele argumentów przemawia za zatrudnieniem opiekuna, a jak pokazują liczne opinie, sami seniorzy zazwyczaj też entuzjastycznie podchodzą do tego pomysłu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o profesjonalnych usługach w zakresie opieki nad osobami starszymi zajrzyj pod ten adres: https://nestor24.com/

Zatrudnienie opiekunki osoby starszej – kiedy i dlaczego warto?

Opiekunka osoby starszej to osoba, która pomaga w zajmowaniu się seniorem – dorywczo, kiedy rodzina nie może mu towarzyszyć lub w większym wymiarze godzin, a nawet całodobowo. To zrozumiałe w sytuacji, gdy senior ma problem z wykonywaniem podstawowych czynności higienicznych, zapomina o przyjmowaniu leków, nie potrafi samodzielnie zrobić zakupów, posprzątać czy przygotować posiłków. Zmartwieniem XXI wieku jest także stan psychiczny takich osób, które nierzadko czują się zapomniane, osamotnione, niepotrzebne.

Jak widzisz, w zależności od okoliczności, opiekun ma różne zadania do wykonania. Często jednak łączy kilka funkcji – opiekuna i towarzysza. To możliwe, szczególnie gdy decydujesz się na współpracę z profesjonalistą, który ma doświadczenie i kompetencje (nierzadko nawet uprawienia pielęgniarskie lub inne wykształcenie kierunkowe). Pod jego skrzydłami senior zdecydowanie odczuwa poprawienie komfortu swojego życia, a jego rodzina jest spokojna o bezpieczeństwo i samopoczucie.

Zakres czynności i rodzaj usług świadczonych przez opiekunkę osób starszych

Jeżeli szukasz kompetentnej opiekunki osoby starszej, to musisz wiedzieć, jakie prace będzie ona wykonywała w związku z opieką nad członkiem Twojej rodziny. Zazwyczaj zakres usług jest ustalany indywidualnie i może obejmować:

 • dbanie o bezpieczeństwo,
 • pomoc w toalecie,
 • pomoc w załatwianiu bieżących spraw,
 • sprzątanie,
 • robienie zakupów,
 • gotowanie posiłków,
 • pilnowanie godzin przyjmowania leków,
 • towarzyszenie podczas wizyt u lekarzy,
 • bieżące prace domowe (pranie, prasowanie),
 • pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi,
 • dotrzymywanie towarzystwa – rozmowy, czytanie gazet.

Niektórzy seniorzy są w dużej mierze sprawni i potrzebują tylko doraźnego wsparcia np. kilka godzin w ciągu dnia. Innych nie można zostawić bez opieki nawet na godzinę, więc potrzebują opiekunki przez całą dobę.