terapia grupowa Warszawa

Czy terapia grupowa to dobry pomysł?

Wiele osób ma opory przed wybraniem się na jakąkolwiek terapię. Z naszych obserwacji wynika, że znacznie łatwiej zdecydować się na terapię indywidualną, niż grupową. Znacznie trudniej jest nam się otworzyć przed większą grupą ludzi, niż przed jednym terapeutą. Nic dziwnego, że terapia grupowa niesie ze sobą pewne obawy. Nie ma się jednak czego bać. Ten rodzaj pomocy, często niesie ze sobą znacznie więcej korzyści. Chcecie się przekonać? Zapraszamy do lektury!

Na czym polega terapia grupowa?

Na początku skupmy się na tym, na czym polega terapia grupowa. Jest to pewien rodzaj pracy indywidualnej, jednak w grupie, a nie na spotkaniach z samym terapeutą (jeden, na jeden). Terapia grupowa pozwala na rozwijanie swoich umiejętności interpersonalnych, ale nie tylko. Z badań wynika, że bardzo często przy pewnego rodzaju schorzeniach odnotowuje znacznie lepsze wyniki, niż terapia indywidualna. Przy terapii grupowej każdy z uczestników może nawiązywać relacje z innymi osobami. Z osobami z różnych środowisk, z podobnymi problemami. W ten sposób tworzy się grupa wsparcia, której przewodzi jeden lub dwóch terapeutów. Podczas zajęć musimy nauczyć się radzić z różnego rodzaju problemami natury emocjonalnej – będzie pojawiał się strach, zazdrość, agresja czy nieśmiałość. Niektóre osoby będą się dogadywać, inne wręcz przeciwnie. Jest to społeczność, nad którą czuwa terapeuta i nadaje sens temu co czujemy i relacją, które zawieramy. Terapia grupowa (Warszawa) to dobry sposób na radzenie sobie z problemami oraz naukę samego siebie.

Dlaczego psychoterapia jest skuteczna?

Jest co najmniej kilka powodów, dla których terapia grupowa jest skuteczna, m.in.:

  • daje nadzieję – nadzieję na lepsze jutro oraz na dokonywanie zmian;
  • jest uniwersalna – wiele osób uważa, że ciężko zrozumieć ich cierpienie, że jest to niezrozumiałe i jesteśmy z tym sami. Na terapii grupowej okazuje się, że takich osób jest więcej – dzięki temu czujemy się częścią tego świata i wiemy, że nie jesteśmy z tym sami;
  • pozwala na psychoedukację – podczas terapii dowiadujemy się, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, jak działa nasza psychika i jak sobie radzić ze swoimi problemami. Uczymy się również, je rozumieć i o nich rozmawiać;
  • podczas terapii grupowej rozwijamy również swoje umiejętności społeczne. Uczymy się słuchać, mówić i pomagamy rozwiązywać konflikty. Uczymy się również doświadczać nowych rzeczy czy podejmować pewnego rodzaju ryzyko.