opieka seniora Warszawa

Opieka dla seniora – uzyskaj wsparcie w zajmowaniu się starszą osobą

Pomimo całej miłości, jaką darzysz swoich starszych rodziców czy dziadków nie zawsze jesteś w stanie objąć ich taką opieką, jakiej potrzebują na konkretnym etapie swojego życia. Są schorowani? W trakcie rekonwalescencji, wracają do zdrowia i sprawności po operacji? A może cierpią na chorobę, która czyni ich mało samodzielnymi? Nie musisz poświęcać swojego życia prywatnego ani zawodowego – możesz pogodzić je z opieką nad seniorem, o ile zatrudnisz kogoś do pomocy. Poznaj bliżej tę opcję.

Opieka dla seniora w jego domu

Zapewnienie osobie starszej opieki na pewnym etapie jej życia jest bardzo potrzebne, a czasem niezbędne. Opieka seniora w Warszawie http://www.elderia.pl/ może przybierać różne formy – od pomocy w zrobieniu zakupów, przez wsparcie w codziennej toalecie i pracach domowych, aż po kompleksową całodobową opiekę osób starszych. Zakres zawsze warto dopasować do indywidualnych potrzeb, mają na uwadze ograniczenia i uprzedzenia, z jakimi każdego dnia zmaga się senior.

Zatrudnienie opiekuna jest doskonałym pomysłem, gdy:

  • potrzebujesz wsparcia w opiekowaniu się osobą starszą,
  • zależy Ci na tym, żeby bliska osoba nie czuła się odizolowana i samotna,
  • masz pod swoją pieczą osobę starszą, która nie wymaga stałej pomocy lekarskiej, a bardziej od opieki medycznej potrzebuje towarzystwa i niewielkiego wsparcia w codziennych czynnościach.

Oczywiście zatrudnienie opiekuna dotyczy tylko sytuacji, w której senior ma gdzie mieszkać. Czasem samotna starsza osoba, do tego schorowana i potrzebująca bardziej zaawansowanej pomocy, również medycznej, będzie musiała przeprowadzić się do specjalistycznego ośrodka całodobowego.

Niesprawny, chory senior – opieka w domu czy ośrodku całodobowym?

Wiele osób ma opory przed oddaniem seniora do ośrodka opiekuńczego dla osób starszych. Chociaż domy spokojne starości cieszą się coraz lepszymi opiniami, to jednak wiele z nich nie może uwolnić się od porównania z przytułkami, czy wręcz przechowalniami seniorów. To nie jedyny powód, dla którego taką opcję odrzuca sporo osób opiekujących się starszymi. Powodem są również bardzo wysokie opłaty za pobyt w tego typu ośrodku. Nierzadko sięga ona nawet kilku tysięcy złotych (w zależności od standardu i zakresu opieki). Natomiast bardzo rzadko udaje się uzyskać jakiekolwiek dofinansowanie czy zarezerwować miejsce na NFZ.

W starciu opieka domowa a ośrodek całodobowy często więc wygrywa ta pierwsza opcja. Zobacz, dlaczego.

Zalety domowej opieki seniora

Przy założeniu, że starsza osoba ma gdzie mieszkać, zatrudnienie dobrej, empatycznej i zaangażowanej opiekunki jest opcją wartą rozważenia. Zawsze jednak warto skonsultować ten pomysł z samym zainteresowanym. Jeżeli jest świadomy, to oczywiście może sam zdecydować o swojej najbliższej przyszłości. Zazwyczaj jednak będzie wolał pozostać w swoim domu i nie zmieniać miejsca zamieszkania. Wtedy zatrudnienie opiekuna będzie najrozsądniejsze, bo ma wiele zalet:

  • zapewni seniorowi towarzystwo – starsza osoba często czuje się po prostu samotna. Chce mieć przy boku kogoś, z kim porozmawia, kto poczyta jej gazetę lub książkę, skomentuje bieżące wydarzenia ze świata itd.,
  • sprawi, że senior poczuje się bezpiecznie – samotne mieszkanie w domu lub w mieszkaniu w bloku nie zawsze oznacza dla starszej osoby komfort. Spędzanie z kimś czasu zdecydowanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa w niespokojnych czasach,
  • zaoferuje seniorowi dobry standard życia – zazwyczaj opieka łączy się też ze sprzątaniem mieszkania, robieniem zakupów, przygotowywaniem posiłków, pilnowaniem, aby podopieczny nie zapomniał wziąć leków.

Korzyści są odczuwalne dla wszystkich – Ty, jeśli do tej pory byłeś głównym odpowiedzialnym za dotrzymywanie osobiste starszej towarzystwa i zaspokajaniem jego potrzeb, teraz będziesz mógł odzyskać swoje życie prywatne. W opiece nad seniorem bardzo ważne jest samopoczucie opiekuna, gdy ten jest zmęczony i sfrustrowany atmosfera w domu również bywa nie do wytrzymania.