regulator ciągu kominowego

Czy regulator ciągu kominowego sprawdzi się w moim domu?

Z roku na rok rosną koszty ogrzewania domów. Tylko w tym roku ceny ekogroszku poszły w górę prawie o 30%. Czy można zaoszczędzić na ogrzewaniu? Jednym ze sposobów jest instalacja regulatora ciągu kominowego. Jest to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na zredukowanie realnych kosztów ogrzewania domu. 

Czy warto inwestować w regulator ciągu kominowego?

Zdecydowanie warto pomyśleć o zmniejszeniu opłat za ogrzewanie. Wysokie rachunki mogą czasami być związane z niedrożnością ciągu kominowego. Wówczas budynek potrzebuje więcej paliwa do ogrzania. Dobrym rozwiązaniem może okazać się montaż regulatora ciągu kominowego. Urządzenie to za sprawą regulacji cyrkulacji powietrza pozwoli na udrożnienie ciągu komina. Dzięki działaniu regulatora ciągu kominowego możemy skutecznie zmniejszyć rachunek za ogrzewanie gdyż nasz opał stanie się bardziej wydajny w użytkowaniu. Zaletą urządzenia jest jego uniwersalność. Można go dopasować praktycznie do każdego rodzaju pieca.

Jak działa regulator ciągu kominowego?

Działanie urządzenia nie jest skomplikowane. Opiera się na regulacji ciągu kotła. Doprowadza więcej powietrza do spalin, a dzięki temu pozwala na utrzymanie stałego podciśnienia i temperatury kotła. W kotle umieszcza się najczęściej czujnik regulujący poziom temperatury. Wraz ze wzrostem temperatury czujnik uaktywnia się(rozszerza). Istnieje kilka rodzajów urządzenia, np. regulator ciągu kominowego okrągły RCO, RCP, RCR na rurę oraz RCW do wtyczki. Regulator ciągu kominowego jest najczęściej wykonany z ramy montażowej ze stali aluminiowej. Montuje się także płytę przednią regulującą z osadzoną na wale tarczą. Posiada ona mechanizm nastawczy i połączona jest z ramą za pomocą specjalnych zatrzasków.

Zalety montażu regulatora ciągu kominowego

Przede wszystkim instalacja urządzenia usprawnia pracę urządzenia grzewczego. To przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania w domu. Regulator ciągu kominowego usprawnia i reguluje ciąg w przewodzie kominowym. Urządzenie zapewnia przewietrzenie przewodu spalinowego w czasie przerwy od pracy komina. Wykonany jest z materiałów szlachetnych, co chroni go przed erozją. Ważną zaletą regulatora ciągu kominowego jest także filtrowanie zanieczyszczeń. Kolejną zaletą urządzenia jest jego uniwersalność, nadaje się do montażu praktycznie na wszystkich kominkach. Jest cichy, bezpieczny w użytkowaniu i łatwy w montażu.