Łączniki krańcowe i ich wykorzystanie
Automatyzacja przemysłu wykorzystującego do swojej pracy ciężkie maszyny to już swoisty standard. Jednak aby ich działanie mogło być w pełni efektywne, jak i bezpieczne, należy zastosować w nich rozwiązania pozwalające na nadzór ich pracy.
Co to są łączniki krańcowe?
Jednymi z elementów takich maszyn są niewielkie urządzenia, które informują układ sterujący maszyny o aktualnym położeniu elementu ruchomego. Są to właśnie łączniki krańcowe. Te niewielkie elementy sygnalizują, w jakim położeniu znajduje się element suwnicy odpowiedzialny za pracę. Może on informować zarówno o długości toru przebytego przez część ruchomą, szerokości, a także o stopniu jej podniesienia się. To właśnie dzięki nim w odpowiednim momencie może nastąpić załączenie lub odłączenie prądu w obwodzie.
Łączniki krańcowe i ich rodzaje
Aby móc poznać i kontrolować działanie tych małych, ale ważnych elementów, należy wiedzieć, jakie są ich rodzaje. Najpopularniejsze z łączników krańcowych zostały opisane poniżej.
Krańcówka elektromechaniczna – jest to jeden z najczęściej używanych rodzajów łączników krańcowych. Charakteryzują się one najprostszą budową, ale mimo to sprawdzają się niezawodnie w większości najpopularniejszych układów. Są dokładne, o ile oczywiście wybierze się odpowiedni model o najlepszej jakości. Działają one na zasadzie wykrywania przeszkody, jaką jest ruchoma, mechaniczna dźwignia połączona z obwodem elektrycznym.
Czujnik krańcowy magnetyczny – tutaj działanie opiera się, jak sama nazwa na to wskazuje, na zasadzie oddziaływania pary magnesów. W momencie zbliżenia, a tym samym zadziałania indukcji prądu, przesyłany jest sygnał mówiący o dotarciu do konkretnego położenia na torze ruchu. Niestety poprzez działanie elektromagnetyczne końcówka ta często nie ma zastosowania, gdyż pole magnetyczne może być zakłócane przez inne maszyny działające na podobnych zasadach.
Czujnik krańcowy optyczny – do odpowiedniego przesyłu sygnału do obwodu sterującego, w czujnikach tego typu wykorzystuje się układ optyczny, który niestety jest bardzo podatny na wszelakie zanieczyszczenia. Łączniki krańcowe wykorzystujące optykę są niezwykle precyzyjne i sprawdzają się w robotyce, jednak do ich działania potrzebne jest czyste środowisko pracy.
Łączniki krańcowe, jakie wybrać?
Różne maszyny i ich przeznaczenie to także różnego rodzaju łączniki krańcowe, z których każdy działa na nieco innych zasadach. Mają one zasadniczo tę samą rolę do spełnienia, lecz nie każdy z nich będzie odpowiedni do użycia w konkretnym typie maszyny.