Kamienie w pęcherzu moczowym – jak się ich pozbyć?

Problemy zdrowotne często mają naprawdę ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie i mogą prowadzić do sporego dyskomfortu. Bez wątpienia kamica pęcherza moczowego jest bardzo niefortunnym schorzeniem, które nie tylko wpływa na możliwość oddawania moczu, ale także może rodzić naprawdę spory ból oraz dyskomfort z normalnym funkcjonowaniu. Jak jednak dokładnie powstają kamienie w pęcherzu moczowym oraz na czym polega proces ich pozbywania się?

Jak powstają kamienie w pęcherzu moczowym?

Kamica jest schorzeniem, które najczęściej atakuje nerki oraz pęcherz moczowy. W przypadku tej drugiej kwestii, kamienie powstają głównie ze względu na pojawienie się pewnej przeszkody fizycznej w pęcherzu w towarzystwie jakiejś infekcji. Wtedy w pęcherzu zaczyna osadzać się kamień, który przybiera formę grudek bądź złogów. Ich wielkość jest nieregularna – najczęściej osiągają one zaledwie kilka milimetrów (choć potrafią być jeszcze mniejsze), lecz stwierdzono przypadki, w których kamień potrafił zająć nawet większość objętości pęcherza.

Kamienie w pęcherzu moczowym niestety niosą za sobą szereg dość nieprzyjemnych objawów – bóle pęcherza lub podbrzusza, częste oddawanie moczu bądź jego całkowite zatrzymanie czy pojawienie się w moczu krwi. To są objawy, których absolutnie nie możemy lekceważyć. Jeżeli bowiem je zignorujemy, kamica pęcherza moczowego może dla nas stanowić naprawdę spore zagrożenie.

Jak wygląda leczenie i usuwanie kamieni w pęcherzu moczowym?

Istnieje kilka ścieżek, które będą w stanie pozwolić nam na zwalczenie kamicy pęcherza moczowego na. Pierwszym sposobem jest ich usunięcie poprzez cewkę moczową. Nie jest to metoda najprzyjemniejsza, gdyż tym sposobem pacjent de facto samoistnie wydala złogi, lecz jeżeli są one wystarczająco małe, jest to o wiele lepsza metoda niż operacja.

Co jednak, jeżeli zabieg jest konieczny? Pierwszą metodą jest wprowadzenie endoskopu do pęcherza poprzez cewkę moczową i rozbicie nim zalegających złogów, choć ta metoda stosowana jest najczęściej w przypadkach występowania kamieni w przewodzie moczowym. Bardziej inwazyjnym zabiegiem, wykonywanym pod znieczuleniem ogólnym, jest tak zwana nefrolitotrypsja przezskórna. Polega ona na ręcznym usunięciu złogów lub ich samodzielnym rozkruszeniu przez lekarza. W najtrudniejszych przypadkach rozważa się również cystolithotomię, która polega na otwarciu pęcherza moczowego i usunięciu złogu, oczywiście po zastosowaniu odpowiedniego drenażu, który będzie odprowadzać mocz w czasie operacji. Rany będą goić się kilkanaście dni, lecz jest to mała cena za powrót do normalnego życia.