Pompy ciepła dla każdego domu

Pompy ciepła dla każdego domu

Pierwsza pompa ciepła powstała już w roku 1928 w szwajcarskiej Genewie. Mimo że to rozwiązanie wydawać by się mogło stare, to wcale tak nie jest. Dzięki rozwiniętej technologii ten sposób ogrzewania na masową skalę, możemy stosować obecnie i co ważne na rynku widać mocny trend wzrostowy w tym zakresie. 

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła w przeciwieństwie do kotłów grzewczych, korzystają z naturalnych i odnawialnych źródeł energii, przez co nie spalają paliw kopalnych, degradujących nasze środowisko. Działanie pomp opiera się o pozyskiwanie ciepła z gruntu, powietrza bądź wody. Konwertują je one na energię cieplną, dostarczaną za pomocą centralnego ogrzewania do naszych domów. Niezwykle istotnym jest tutaj współczynnik COP. Jest to miernik wydajności, który wyraża stosunek ilości dostarczanej energii cieplnej do energii elektrycznej potrzebnej na jej uzyskanie. Średnio przyjmuje się, że żeby uzyskać 1 kW energii cieplnej z kotła grzewczego, musimy zużyć 1 kW energii elektrycznej. Współczynnik ten wynosi więc 1.  Jeśli chodzi o pompy, oscyluje on w  przedziale 2,99-4,2. Różnica jest więc kolosalna.

Jakie są zalety pomp ciepła?

Wspomnieliśmy na początku, że na rynku obserwowany jest trend wzrostowy, jeśli chodzi o montaż pomp ciepła. Nic w tym dziwnego, skoro energia jest czysta, a wskaźnik COP tak wysoki. Jakie są jeszcze argumenty przemawiające za zastosowaniem tego rozwiązania?

  • Pompy ciepła wyróżniają się długą żywotnością – producenci zapewniają nawet do 30 lat,
  • Źródła energii są odnawialne, co oznacza, że ich nie zabraknie, w przeciwieństwie do, chociażby paliw kopalnych, których dostępność jest ograniczona,
  • Oszczędność miejsca i środków – nie musimy zakupywać ani składować środka grzewczego,
  • Nie musimy budować komina, gdyż to rozwiązanie go nie potrzebuje,
  • Brak emisji gazów cieplarnianych do atmosfery,
  • Bezobsługowość – po zaprogramowaniu pompy ciepła, nie musimy zaprzątać sobie głowy jej działaniem. Oczywiście konieczne są okresowe przeglądy, jednak w porównaniu do chociażby obsługi kotłów grzewczych jest to rozwiązanie o wiele wygodniejsze.

Pompy ciepła są coraz chętniej stosowaną formą ogrzewania domów, szczególnie w nowym budownictwie. W czasach, gdy nie możemy lub nie chcemy, poświęcać zbyt wiele czasu, na tego typu czynności sprawdzi się ono doskonale. Obecnie najlepsze firmy zajmujące się dystrybucją pomp ciepła, w swojej ofercie mają również ich montaż. Pod poniższym linkiem znajdziecie przykład takiego sklepu: Oze-ekoshop