pompy ciepła Katowice

Dlaczego warto założyć w domu pompę ciepła?

Ogrzewanie budynku mieszkalnego powinno być wydajne i niedrogie. Jednocześnie powinno się zwrócić uwagę na jego wpływ na środowisko naturalne i komfort użytkowania. Pompa ciepła spełnia te warunki i dodatkowo jest ekologiczna oraz bezobsługowa. Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła? Oto najważniejsze zalety jej użytkowania.

Czym jest pompa ciepła?

W Katowicach przez lata domy ogrzewano głównie węglem. Liczne kopalnie w regionie sprawiały, że był on łatwo dostępny i stosunkowo tani. Obecnie ogrzewanie węglowe stopniowo wychodzi z użycia. Zamiast niego mieszkańcy Katowic wolą inwestować w pompy ciepła dostępne w ofercie takiej jak http://www.klimatyzacja-katowice.com.pl/pompy-ciepla.

Czym są pompy ciepła? Są to urządzenia, które efektywnie pozyskują energię cieplną z otoczenia.  Pobierają ją z wody, powietrza lub gruntu, a następnie z udziałem energii elektrycznej, ogrzewają budynek. Pompa ciepła zapewnia komfort termiczny w pomieszczeniach oraz ogrzewa wodę użytkową. Równie dobrze można używać jej do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów.

Gdzie można zamontować pompę ciepła?

Montaż pompy ciepła jest możliwy zarówno w nowo wybudowanych domach, jak i w starszych budynkach. Pompa może być montowana w ramach modernizacji ogrzewania i wymiany źródła ciepła na ekologiczne. Dzięki temu inwestorom przysługuje prawo do ubiegania się o ulgę termomodernizacyjną oraz inne dopłaty.

Pompa ciepła nie wymaga tworzenia kotłowni w piwnicy. Urządzenie może stanąć w niewielkim pomieszczeniu gospodarczym, a nawet w korytarzu. Bez przeszkód można je zabudować np. w szafie, by poprawić estetykę wnętrza.

Jakie zalety ma pompa ciepła?

Korzystanie z pompy ciepła przede wszystkim jest wygodne. Urządzenie ogrzewa wszystkie pomieszczenia w domu bez potrzeby dokładania opału do pieca, wynoszenia popiołu i kupowania drogiego węgla lub peletu. Pompa pobiera ciepło z otoczenia i do pracy potrzebuje jedynie prądu, który można za darmo pozyskać za pomocą paneli fotowoltaicznych. W ten sposób dodatkowo oszczędza się na ogrzewaniu. Praca pompy w sezonie jesienno-zimowym jest tańsza niż innych źródeł ciepła. Panele produkują wystarczająco dużo energii elektrycznej do jej zasilania, nawet gdy niebo jest zachmurzone przez większość dnia.

Pompa ciepła jest ekologiczna. Podczas wytwarzania ciepła nie powstaje dym, który zawiera niebezpieczne pyły PM 10 i PM 2,5, oraz związki siarki, które łączą się z cząsteczkami wody i są przyczyną kwaśnych deszczy. Opalanie węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi powinno być zatem zredukowane do minimum, zwłaszcza w przypadku pieców niskiej klasy. Pompa nie generuje szkodliwych związków i zmniejsza problemy ze smogiem w okolicy. Dzięki temu jest polecana dla osób, którym zależy na ochronie środowiska.

W przypadku pompy ciepła łatwo steruje się temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Można ją ustawiać indywidualnie w każdym wnętrzu, by dostosować jej wysokość do potrzeb domowników i przeznaczenia danego pomieszczenia.

Pompa ciepła do budynku wielorodzinnego – czy można ją zamontować?

Montaż pompy ciepła najczęściej jest wykonywany w budynkach jednorodzinnych. Bez przeszkód można jednak założyć ją w budynkach wielorodzinnych. Dotyczy to w szczególności niskich bloków i kamienic zamieszkiwanych przez kilka rodzin oraz domów w zabudowie szeregowej. Pompa w zależności od swojej mocy może ogrzewać kilka lub więcej mieszkań. Rachunki za ogrzewanie dzieli się między lokatorów i obniża za pomocą instalacji fotowoltaicznej, którą montuje się na dachach. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze w mniejszych miejscowościach, w których niemożliwe jest podłączenie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Pompa ciepła jest trwała, dlatego służy przez wiele lat bez konieczności wymiany. Jej naprawy należą do rzadkości. Jeśli zajdzie potrzeba usunięcia usterki, zajmie się nią profesjonalny serwis, który montuje pompy. Dzięki temu użytkownik pompy szybko uruchomi ogrzewanie ponownie.