wywożenie szamba

Wywożenie szamba – praktyczne informacje

Wywożenie szamba dla wielu osób wydaje się oczywistą sprawą. Nie do końca jednak tak jest. Obowiązek dbania o wywóz nieczystości spoczywa na właścicielach nieruchomości, a to czasami nie lada wyzwanie. Wszyscy właściciele muszą zadbać o szczelność zbiornika, odpowiednią pojemność czy częstotliwość wywożenia szamba.

Kto ma obowiązek wywożenia szamba?

Musicie wiedzieć, że wszystkie budynki, które nie są podłączone do kanalizacji, muszą mieć wybudowany zbiornik na nieczystości oraz musi być z niego wywożone szambo. Z szambem możemy się spotkać w wielu gospodarstwach domowych, np. domkach jednorodzinnych czy osiedlach segmentów. Bardzo często jest to jedyne rozwiązanie pozwalające na odprowadzanie nieczystości, ponieważ koszty podłączenia do kanalizacji są bardzo wysokie, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma takiej możliwości. Wiele osób też nie decyduje się na budowanie małej oczyszczalni ścieków, ponieważ zwyczajnie jest to nieopłacalne. Z tego też względu, zdecydowanie najwięcej gospodarstw domowych, które nie mają możliwości podłączenia się do kanalizacji mają wybudowane zbiorniki na nieczystości i korzystają z usług wywożenia szamba.

Gdzie umieścić szambo?

Jeżeli jesteście jeszcze na etapie projektowania domu, najlepiej by było, aby właśnie teraz podjąć decyzje dotyczącą miejsca na zbiornik na szambo. Pamiętajcie jednak, że zbiornik ten musi być całkowicie szczelny – zarówno u podstawy, jak i w bocznych ścianach i pokrywie. Gotowy zbiornik powinien zostać odznaczony specjalnym certyfikatem potwierdzającym spełnienie niemal najważniejszych wymagań. W przypadku zbiorników o pojemności do 10 m3 nie musimy ubiegać się o pozwolenia na budowę – wystarczy zgłoszenie. Jeżeli jednak zbiornik ten będzie większy, musimy wystąpić o pozwolenie.

Jaka powinna być wielkość zbiornika na szambo?

Wszystko zależy od oczekiwanej częstotliwości wywożenia szamba. Zasada jest dosyć prosta – im większy zbiornik, tym nieczystości będą rzadziej wywożone i rzadziej musimy się tym zajmować. Pamiętajmy jednak, że wielkość zbiornika w pierwszej kolejności powinna być uzależniona od wielkości rodziny czy osób zamieszkujących w danym domu. Do wyliczeń przyjmuje się, że jedna osoba zużywa około 150 litrów nieczystości. Oprócz naszych preferencji i wymagań musimy również wziąć pod uwagę wielkość wozu asenizacyjnego. Zazwyczaj w domach jednorodzinnych sprawdzi się zbiornik na szambo o pojemności między 8 a 12 m3.