ośrodek leczenia uzależnień Warszawa

Na czym polega terapia w ośrodku leczenia uzależnień w Warszawie?

Terapia uzależnień jest skutecznym sposobem walki z alkoholizmem. Dzięki niej osoby walczące z chorobą alkoholową uczą się życia bez sięgania po mocne trunki. Samodzielne zerwanie z nałogiem jest trudne, gdyż alkoholizm dotyka nie tylko ciała, ale i duszy. Na czym polega terapia dla alkoholików w ośrodku leczenia uzależnień w Warszawie?

Dlaczego warto skorzystać z terapii leczenia uzależnień w ośrodku w Warszawie?

Alkoholicy, którzy chcą zerwać z nałogiem, często sądzą, że wystarczy przestać pić, by skończyć z uzależnieniem. Nic bardziej mylnego. Zaprzestanie picia to jedynie pierwszy krok do rozpoczęcia terapii. Alkoholikiem pozostaje się przez całe życie, jednak nawet osoba uzależniona może żyć w trzeźwości. Bez fachowej pomocy jest to trudne, dlatego walkę z nałogiem powinno się toczyć pod okiem specjalistów.

W ośrodku leczenia uzależnień takim jak https://centrum-ostoja.pl/ terapia jest prowadzona przez doświadczonych psychologów. Dzięki ich wsparciu osoby walczące z chorobą alkoholową lepiej poznają samych siebie, motywacje, które nimi kierują, a także powody, dla których sięgają po wódkę bądź whisky. Często okazuje się, że przyczyny picia leżą znacznie głębiej niż wydaje się na początku.

Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień odcina alkoholików od środowiska, w którym zaczęli pić. Takie rozwiązanie skutkuje zwiększeniem efektów pracy nad sobą i możliwością objęcia wsparciem całej rodziny. Najbliżsi krewni również powinni podjąć terapię ze względu na współuzależnienie. Rozmowa z psychologiem pomoże im uporać się z emocjami, a także skutecznie wspierać ojca, męża bądź brata w leczeniu alkoholizmu.

Od czego zaczyna się terapia alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu rozpoczyna się od przeprowadzenia detoksu. Czas jego trwania zależy od stanu zdrowia pacjenta i stopnia upojenia alkoholowego w dniu przyjęcia do ośrodka. Jeśli poziom alkoholu we krwi uzależnionej osoby jest wysoki, a organizm jest silnie zatruty, detoks zajmuje nawet do kilku tygodni. Początkowo odtrucie polega na podawaniu kroplówek, które oczyszczają organizm, oraz leków chroniących przed drgawkami, padaczką alkoholowa, omamami i psychozą. Dzięki temu detoks organizmu przebiega w sposób bezpieczny i jak najmniej uciążliwy dla pacjenta.

Kolejnym etapem leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Dzięki niej pacjent ośrodka poznaje nowe schematy myślowe, które ułatwiają mu trwanie w trzeźwości. Terapia behawioralno-poznawcza pokazuje osobie uzależnionej, jakie są przyczyny sięgania po alkohol. Ich poznanie sprawia, że unikanie sytuacji stresowych jest łatwiejsze.

Współpraca z psychologiem odbywa się podczas spotkań indywidualnych i grupowych. Rozmowa w cztery oczy pomaga nawiązać relację z terapeutą i obdarzyć go zaufaniem. Psycholog pomaga alkoholikowi otworzyć się i rozpocząć walkę z nałogiem. Spotkania grupowe sprawiają natomiast, że osoby uzależnione dzielą się swoimi doświadczeniami z pacjentami, którzy przechodzą przez tę samą drogę. Podczas terapii grupowej w ośrodku osoby cierpiące na chorobę alkoholową poznają metody walki z nałogiem, które sprawdziły się u innych. Dodatkowo dowiadują się o ich potknięciach w terapii, co daje poczucie, że nie pozostali sami w trudnej sytuacji.

Leczenie w komfortowych warunkach

Leczenie alkoholizmu z zamkniętym ośrodku w Warszawie przebiega w przyjaznej atmosferze. Pacjenci mogą w pełni skupić się na terapii, gdyż zamieszkują w komfortowych pokojach, otrzymują pełne wyżywienie oraz dostęp do sali telewizyjnej, ogrodu i innych udogodnień. Leczenie nie przybiera dzięki temu opresyjnej formy – pacjenci są spokojni i dobrze zaopiekowani. Dodatkowo w terapii mogą uczestniczyć ich bliscy, by w ten sposób nauczyć się wspierania krewnego w dalszym leczeniu po powrocie do domu. Wspólne spotkania z psychologiem sprawiają, że cała rodzina uczy się funkcjonowania razem na nowo, by odbudować zniszczone relacje oraz wzajemne zaufanie. Dzięki temu skuteczniej walczy się ze współuzależnieniem i rozwiązuje się trudności komunikacyjne w rodzinie.