Organizacja konferencji – na jaki układ sali warto się zdecydować?

Planowanie przestrzeni biznesowej uzależnione jest od naszych potrzeb i charakteru wydarzenia. W zależności od tego, czy organizujemy konferencję, szkolenie, warsztaty czy ceremonię wręczenia nagród, układ sali może się diametralnie różnić. Należy wziąć pod uwagę również liczbę uczestników wydarzenia.

 

Układ teatralny

Ustawienie krzeseł w rzędach nazywane jest układem teatralnym lub kinowym. Delegaci zwróceni są twarzą do mównicy, sceny lub stołu. Ustawienie pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń i pomieścić sporo osób. Jeśli planujemy wydarzenie na większą skalę, warto wziąć pod uwagę opcję łączenia kilku sal konferencyjnych, którą można sprawdzić na stronie https://www.aparthotel-termyuniejow.pl/konferencje/

 

Układ kabaretowy

Układ kabaretowy polega na umieszczeniu wielu stołów, przy których zasiada po 6-8 osób. Uczestnicy wydarzenia zwróceni są w stronę mównicy lub projektora. Układ kabaretowy sprawdza się, gdy przewidziana jest praca zespołowa. Wielogodzinne sesje spotkań stają się mniej uciążliwe ze względu na sporą wolną przestrzeń i swobodę ruchu.

 

Układ bankietowy

W układzie bankietowym przy stołach umieszcza się po 8-10 krzeseł. W odróżnieniu od układu kabaretowego, delegaci zajmują miejsca dookoła stolików, przez co część z nich będzie siedziała tyłem do mównicy lub projektora. Układ bankietowy dedykowany jest spotkaniom, podczas których ważne jest nawiązywanie kontaktów pomiędzy uczestnikami wydarzenia. Świetnie sprawdzi się podczas prezentacji produktów czy imprez towarzyskich.

 

Układ szkolny

Rozmieszczenie stolików w układzie szkolnym okazuje się praktyczne w trakcie szkoleń. Uczestnicy wydarzenia mają możliwość robienia notatek, a wszystkie stoły lub ławki skierowane są w stronę prowadzącego. Warto pamiętać, że układ klasowy nie sprawdzi się, jeśli przewidujemy dyskusję pomiędzy delegatami.

 

Układ w kształcie litery U

Ten układ nastawiony jest na debatę pomiędzy uczestnikami i przeznaczony jest dla mniej licznych grup. Zebrani siadają przy stolikach umieszczonych w kształcie litery „U”. Miejsce w szczycie zazwyczaj zajmuje prowadzący, wykładowca lub gość specjalny wygłaszający prezentację. Układ w kształcie podkowy przydatny jest dla posiedzeń zarządu i grup dyskusyjnych.

 

Organizując konferencję w Łodzi lub innym mieście, należy zadbać o odpowiedni układ w sali konferencyjnej. Właściwe rozplanowanie przestrzeni może zdecydowanie przyczynić się do sukcesu przedsięwzięcia.