ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne – 8 różnic w porównaniu do ciepła z podłogi

Ogrzewanie ścienne to wydajny sposób na zapewnienie ciepła w domu lub biurze. Czym się jednak różni od ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe jest dobrze znane i chętnie instalowane. Jednak ma na rynku poważnego konkurenta, który rozpycha się łokciami zdobywając nowych zwolenników. To systemy zamontowane w ścianach. Czym różnią się oba rozwiązania grzewcze?

Ogrzewanie w ścianie i ciepło z podłogi – różnice

Fachowcy zaliczają je do jednej rodziny ogrzewania płaszczyznowego. Zasadniczo w obu systemach stosowana jest podobna technologia. Kable grzewcze poprowadzone są w podłodze (na wylewce betonowej lub w postaci maty/folii) lub w ścianie (wężownice miedziane lub z tworzyw sztucznych poprowadzone pionowo/poziomo). Podobnie jest w systemach wykorzystujących ogrzaną wodę. Różnice tkwią w szczegółach.

Oto najważniejsze cechy systemów dostarczających ciepło przez ściany.

  1. W ogrzewaniu ściennym ciepło rozchodzi się równomiernie po pomieszczeniu i nie powoduje unoszenia się kurzu. Dlatego ciepłe ściany są cenione przez alergików, zapobiegają również zawilgoceniom oraz powstawaniu pleśni.
  2. Brak oporu cieplnego w ogrzewaniu ściennym, tymczasem na podłodze ułożony jest parkiet, płytki lub dywany, które utrudniają rozchodzenie się ciepła.
  3. Podłogówka nie lubi się z drewnem, a w domach z ciepłymi ścianami można bez obaw położyć lite drewno na podłodze.
  4. Temperatura ściany – powierzchni grzewczej – może być wyższa niż podłogi. W przypadku ściany sięgnie 350 C – 400 C, natomiast na podłodze nie powinna przekroczyć 290 C. Ta różnica przekłada się na większą wydajność ogrzewania ściennego.
  5. W ogrzewaniu ściennym można użyć wyższej temperatury zasilania, a jednocześnie łatwiej regulować temperaturę w pomieszczeniu.
  6. Pomieszczenia z systemem grzewczym w ścianie szybciej się nagrzewa i szybciej schładza.
  7. Podczas letnich upałów systemy grzewcze ścienne sprawniej schłodzą pokój, biuro lub pracownię.
  8. Ogrzewanie ścienne bardzo dobrze sprawdza się w domach, w których źródło ciepła pochodzi z pomp ciepła czy też gazowych kotłów kondensacyjnych (niskotemperaturowych źródeł ciepła).

Warto pamiętać, że system ogrzewania ściennego można zainstalować tylko na jednej ścianie. Nie ma też różnicy czy wykorzystamy ścianę wewnętrzną, nośną czy działową.

Ciekawym rozwiązaniem jest ogrzewanie hybrydowe czyli zastosowanie w jednej nieruchomości ogrzewania ściennego oraz ogrzewania podłogowego. W ten sposób – po konsultacji z ekspertem i przygotowaniu projektu – można wykorzystać atuty obu technologii. To pomysł stosowany np. w kuchniach gdzie użycie systemów ściennych jest odradzane.