ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne – dla kogo będzie to dobre rozwiązanie

Powietrzne, wodne, elektryczne – ogrzewanie ścienne sprawdza się w domach i biurach, jest coraz chętniej wybieraną alternatywą wobec innych sposobów ogrzania budynków.

Grzejąca ściana to praktyczna i energooszczędna metoda dostarczenia ciepła do pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. Z pomocą fachowców z https://www.4dom.com.pl/ogrzewanie/  można zainstalować ogrzewanie ścienne, które jest wydajne, przyjazne środowisku oraz zapewnia komfort użytkownikom. Sprawdźmy, co trzeba wiedzieć o ogrzewaniu ściennym.

Rodzaje ogrzewanie ściennego

Ogrzewanie ścienne najwygodniej podzielić ze względu na źródło ciepła. Na rynku dostępne są systemy

 • ogrzewania ściennego powietrznego,
 • ogrzewania ściennego wodnego,
 • ogrzewania ściennego elektrycznego.

Do najchętniej montowanych należą instalacje wodne. Na ścianie prowadzone są rury, którymi płynie ogrzana woda. Instalacja zakrywana jest tynkiem lub płytami gipsowo-kartonowymi. Można też kupić gotowe płyty z zamontowanymi rurami grzewczymi.

Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne może też wykorzystać powietrze oraz energię elektryczną. W pierwszym rozwiązaniu w ścianie wykonywane są pionowe kanały, którymi powietrze unosi się do góry. Ogrzewanie “na prąd” wykorzystuje ukryte w ścianie elektryczne kable grzejne.

Zalety ogrzewania ściennego

Grzejniki w ścianie to nowoczesny pomysł na ciepło w domu, mieszkaniu lub biurze. Jakie są jego zalety?

Oto najważniejsze cechy systemów grzewczych ściennych:

 • energooszczędność (koszty ogrzewania niższe nawet o 30 proc.),
 • równomierne rozłożenie temperatury w całym pomieszczeniu,
 • wyższa wydajność – temperatura powierzchni grzewczej wynosi ok. 350 C, a w ogrzewaniu podłogowym maksymalnie 290 C,
 • brak oporu nawierzchni podłogowej,
 • łatwiej wyregulować ciepło w pomieszczeniu niż w przypadku ogrzewania podłogowego,
 • pomieszczenie szybciej się nagrzewa i szybciej traci temperaturę (mniejsza bezwładność cieplna ogrzewania ściennego w porównaniu do podłogowego),
 • podniesienie izolacyjności ściany zewnętrznej (jest osuszona),
 • walory estetyczne (brak kaloryferów).

Jeśli wybór między ogrzewaniem płaszczyznowym ściennym i podłogowym wydaje się trudny, to można połączyć oba rozwiązania.

Ogrzewanie ścienne – dla kogo to idealne rozwiązanie

Systemy grzewcze umieszczone w ścianach są często wybierane przez osoby, które w swoich budynkach mają energooszczędne źródła ciepła, np. kotły kondensacyjne i pompy ciepła. Takie urządzenia znakomicie współpracują z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi w ścianach.

Ogrzewanie ścienne jest dobrym pomysłem dla osób, które borykają się z alergiami. W przeciwieństwie do innych źródeł ciepła, system zamontowany w ścianie emitując ciepło nie powoduje unoszenia się kurzu. To nie wszystko. Systemy grzewcze w ścianie eliminują ryzyko zawilgocenia i powstawania grzybów.

Kolejną grupą ludzi, którzy docenią ogrzewanie ścienne są miłośnicy drewna w domu, mieszkaniu lub biurze.

W większości przypadków ogrzewanie podłogowe uniemożliwia ułożenie podłogi z drewna litego. Drewna jest materiałem naturalnym, które pracuje – zmniejsza lub zwiększa swoją objętość pod wpływem zmian temperatury lub wilgotności. Dlatego w przypadku podłogówki trzeba kłaść parkiet z drewna warstwowego. Osoby, które chcą mieć lite drewno na podłodze nie muszą iść na kompromis – wystarczy, że wybiorą ogrzewanie ścienne.

Ogrzewanie ścienne – elektryczne, wodne lub powietrzne – przypadnie do gustu osobom, które nie chcą montować kaloryferów lub ich instalacja jest utrudniona.

W jakich pomieszczeniach lepiej nie stosować ogrzewania ściennego?

Ogrzewanie ścienne najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach ze ścianami, które nie są zastawione np. meblami. Takie ogrzewanie z powodzeniem zapewni ciepło np. w sypialni, salonie, pokoju dziecka, łazience czy też w biurze.

W jakich pomieszczeniach unikać ogrzewania w ścianie? Z pewnością będzie to kuchnia ze ścianami pełnymi szafek, lodówką i zabudową. Systemy grzewcze w ścianie nie sprawdzą się również w bibliotekach z dużą ilością regałów wypełnionych książkami.

Warto również pamiętać, że w ścianie z puszczonymi przewodami grzewczymi należy ostrożnie przybijać gwoździe lub umieszczać kołki na np. obrazy lub ozdoby.