restauracja Wilanów

Uczta dla podniebienia. Sycylijskie cannoli – restauracja Wilanów

Sycylijskie cannoli najczęściej jest podawane według tradycyjnej receptury z serkiem ricotta. Jednak w rejonie Piana degli Albanesi narodziły się gigantyczne cannoli, dla najbardziej odważnych i zajadłych miłośników słodyczy. W rejonie Trapani, podobnie jak w Dattilo i Fulgatore, nadal występują duże cannoli z dużo większą ilością ricotty, niezbyt wyszukaną i z mniejszą zawartością cukru. W niektórych rejonach Sycylii śmietanę posypuje się posiekanymi pistacjami lub orzechami laskowymi. W innych rejonach czekolady nie dodaje się do ricotty, a tym bardziej dekoracji z kandyzowanych owoców. Pewne jest, że głównymi składnikami są chrupiący wafel i krem ​​z ricotty, które oferuje restauracja Wilanów.

Restauracja Wilanów – jak zmieniało się sycylijskie cannoli?

Pierwsza hipoteza związana jest z dominacją Arabów na terenie dzisiejszych Włoch. W rzeczywistości, chociaż ricotta jest produktem, który istnieje na Sycylii od dawna, to Arabowie zmieszali ją z cukrem, tworząc wykwintny krem, będący podstawą sycylijskiego ciasta.

Według jednej z historii, Sycylijczyk Cannolo urodził się w Caltanissetta. Niektórzy badacze twierdzą, że zakonnice wymyśliły cannolo, modyfikując i przerabiając starożytną recepturę; z drugiej strony według innych historyków były to kobiety z niezliczonych haremów, które zamieszkiwały miasto Nissena i które oszukiwały czas, przygotowując słodkie potrawy. Przerabiały one typowy deser z tradycji saraceńskiej, podając go z typowymi składnikami jakie znaleźć można było wówczas na Sycylii.

Kolejna hipoteza została mocno poparta przez dziennikarza i historyka Gaetano Basile’a, mówi on o cannoli jako typowym deserze powstałym w okresie karnawału. Miał być żartem, czymś zabawnym i jednocześnie lekceważącym. W ten sposób powstał deser o fallicznym kształcie, składający się z zewnętrznej skórki wypełnionej kremem ricotta. Ale nie dało się tego pokazać dokładnie tak, jak zostało zaprojektowane więc powstały nacięcia po obu stronach. I tak narodziło się cannoli, jakie znamy dzisiaj.

Najpopularniejsza hipoteza, która według większości badaczy jest jak najbardziej trafna, wskazuje, że narodziny cannolo sięgają klasztoru Santa Maria di Monte Oliveto w Palermo. Według tej opowieści, Sycylijczyk Cannolo byłby niczym więcej niż karnawałowym żartem kierowanym do mniszek z klasztoru. Na poparcie tej hipotezy przemawia fakt, że po sycylijsku słowo cannolo oznacza po prostu stuk. Według niektórych żart był skierowany do księdza; według innych, do krewnych, którzy udali się do klasztoru w dzień karnawału, aby odwiedzić swoje córki.

Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, jaka jest prawda, ale wiemy, że cannoli to typowy karnawałowy deser, nawet jeśli je się je o każdej porze roku.