restauracja Wilanów

Dlaczego wszyscy lubimy włoską kuchnię?

Chyba każdy chociaż raz w życiu jadł pizzę, spaghetii z sosem pomidorowym lub tiramisu. Nie każdy jest świadom tego, że zamawiając w polskiej knajpie na przystawkę pieczywo czosnkowe, decyduje się na typowy przysmak włoski.

Już dawno restauracje włoskie stały się najczęściej odwiedzanymi lokalami przez Polaków. Nierzadko wybieramy zjedzenie na mieście, zamiast gotowania w domu. Do tego typu miejsc można pójść nawet na kawę przed pracą lub drinka po. Właśnie dlatego wybór ląduje na restauracji włoskiej takiej jak restauracja Wilanów. Oferowane są nam dania, napoje i przystawki, które zamawiamy nawet w miejscach nie specjalizujących się w kuchni włoskiej.

Dlaczego akurat Włochy?

Może dlatego, że to nasz niedaleki sąsiad? Może przez potrawy, które możemy z łatwością odtworzyć we własnej kuchni? A może po prostu mamy dosyć zbyt spopularyzowanej kuchni amerykańskiej?

Wciąż bardzo często decydujemy się na pizzę wybierając się do włoskiej restauracji, ale coraz częściej zbieramy się na odwagę, by spróbować czegoś nowego. Częstymi gośćmi włoskich lokali są osoby, które zatęskniły za Półwyspem Apenińskim po udanym urlopie i szukają chociaż namiastki tego, czego tam doświadczyli. Teraz lokale w Polsce bardzo starają się, aby oddać klimat i nastrój tradycyjnej knajpy włoskiej. Robią to odtwarzając ciepłą i rodzinną atmosferę jaką można spotkać u Włochów, a czasem nawet za pomocą regionalnej muzyki, która ma sprawić, że klienci czują się jak na Sycylii.

Mówi się, że aby zasmakować prawdziwej Italii, trzeba się w niej zgubić. Coś w tym jest. Prawdopodobnie na najbardziej turystycznych szlakach czy skwerach zostaniemy zaproszeni do restauracji, która swoimi daniami chce trafić do potrzeb turystów – często pizza i to taka, która będzie wykonana w najbardziej niewłoskim stylu – na grubym cieście i z sosami. By dowiedzieć się jak naprawdę smakuje ta kraina, trzeba ją samemu odkryć. Pospacerować po wąskich, nie zapełnionych turystami uliczkach, a najlepiej jak w środku będzie siedziało mało osób. Może to być gwarancja tego, że nie jest to lokal nastawiony na zysk, a smak. Trzeba w takiej sytuacji zaryzykować.

Nie ma tylko jednaj odpowiedzi na pytanie, czemu tak chętnie zajadamy się kuchnią włoską. Ile smakoszy, tyle powodów. Jednak łączy ich jedno, bezinteresowna miłość do pysznych dań. Bardzo możliwe, że spotykają się akurat we włoskiej restauracji, bo Włochy to kraj, który jak żaden inny przywiązuje dużą wagę do potraw, które są przyrządzane według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.