restauracja Wilanów

Restauracja Wilanów i sycylijskie cannoli

Sycylijskie cannoli jest z pewnością jednym z najbardziej znanych słodkości tutejszego regionu, rozsławionych po całym świecie. Stanowi symbol sztuki cukierniczej na wyspie stając się również jednym z najpopularniejszych włoskich specjalności. Cannoli zostało wpisane na listę Tradycyjnych Produktów Rolno-Spożywczych (PAT- Prodottiagroalimentari tradiziona Iiitaliani), prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa.

Tradycyjne sycylijskie cannoli jest wykonane ze smażonego wafla w kształcie rurki wypełnionego serem owczym – ricottą. W rzeczywistości nadzienie cannoli może być różne. Restauracja Wilanów prezentuje wachlarz połączeń smakowych pod postacią sycylijskiego cannoli, nie ustępując przy tym tradycyjnemu deserowi.

Historia sycylijskiego cannoli serwowanego w restauracji Wilanów

Cannolo to chrupiący wafelek, którego wnętrze wypełnia słodkie nadzienie będące ucztą dla podniebienia. Często wzbogacone kandyzowanymi owocami, kawałkami czekolady, aromatem wanilii i/lub cynamonu. Cannoli zazwyczaj dekoruje się cukrem pudrem i posiekanymi orzechami (migdały, pistacje, orzechy laskowe lub orzechy włoskie), które nakłada się na porcję nadzienia, która wychodzi z wafla.

Historia sycylijskiego cannolo jest w pewnym sensie nie do końca wiadoma. Nie mając żadnych źródeł pisanych, pochodzenie tego deseru można zrekonstruować na podstawie założeń i wskazówek zawartych w starożytnych pismach. Natomiast wydaje się pewne, że cannoli ma bardzo starożytne początki, a także to, że z biegiem czasu przeszło znaczne zmiany aż do dziś, zarówno w formie jak i wypełnieniu.

Jako pierwszy wspomniał o cannolo Cyceron, w 70 r. p.n.e., który podczas podróży na Sycylię zafascynował się „Tubus farinarius dulcissimo edulio ex lacte fartus”, czyli tubką mąki wypełnioną delikatną śmietanką mleczną.

Jak to często bywa z tradycyjnymi deserami, nawet sycylijskie cannoli przeszło szereg reinterpretacji, a każdy cukiernik z czasem wniósł swój wkład. Jego prostota sprawia, że ​​jest to uniwersalny deser, pełen niespodzianek, a także podatny na różne interpretacje, zawsze nawiązujący do tradycji.