Gdzie znaleźć zdrową i smaczną pizzę – restauracja Wilanów

Posiłki które można bez większego zastanowienia jeść na diecie to raczej nie te z restauracji. Szczególnie gdy mowa o pizzy, która jest dość mocno kaloryczna i potrafi wraz z dodatkami stanowić prawdziwą bombę, która do tego zawiera za dużo tłuszczu i węglowodanów. Na szczęście jest miejsce, w którym można zjeść pizzę, która jest lekkostrawna i niskokaloryczna. Gdy interesuje nas taka restauracja Wilanów jest jedną z dzielnic Warszawy, gdzie można takową znaleźć.

Restauracja Wilanów – jaki jest sekret zdrowej pizzy

W naszym kraju wśród dań typu fast food jednym z niekwestionowanych królów jest pizza. Na tę potrawę każdego dnia decydują się tysiące Polaków, którzy zakochali się w tym pochodzącym ze słonecznej Italii daniu. Jest ono jednak dość kaloryczne, gdyż ciasto zawiera dużo mąki oraz tłuszczu. Problem ten zdecydowała się rozwiązać pewna restauracja. Lokal ten zdecydował się na opracowanie własnego przepisu na ciasto, które smakowo będzie wręcz bliźniacze do tego używanego w tradycyjnej włoskiej pizzy, a przy tym będzie ono lekkostrawne i niskokaloryczne. Szukając takiej restauracji Wilanów to jedna z dzielnic, w których ona się znajduje. Można jednak udać się również na Saską Kępę. Można również zdecydować się na dostawę, która prowadzona jest w naprawdę wielu dzielnicach stolicy Polski.

Oferowana w tej restauracji pizza zyskała nową nazwę, którą jest Pinsa. Dokładnie tak samo nazywa się ten lokal, który zdecydował się na oferowanie potrawy o świetnych walorach smakowych, która jednak jest dostępna również dla osób na diecie, której celem jest zgubienie zbędnych kilogramów. Sekretem jest ciasto, czyli jeden z najbardziej kalorycznych elementów pizzy poprzez zawieranie w sobie dużych ilości mąki.

Ciasto do pinsy również jest oparte na mące, lecz nie jest to tylko mąka pszenna, a trzy jej rodzaje. Podstawa to oczywiście pozwalająca na naturalne wyrastanie mąka pszenna. Dodatkowo stosuje się jednak również mąkę sojową, dzięki której pinsa jest krucha oraz chrupka. Ostatnia z mąk to mąka ryżowa, która pozwala na zachowanie dużych ilości wody w cieście. Dzięki temu zmniejsza się udział mąki w jego składzie, a co za tym idzie zawiera ono mniej kalorii. Pozwala to również na osiągnięcie efektu chrupkości z zewnątrz, a miękkiego i wręcz rozpływającego się w ustach ciasta wewnątrz. Całości dopełnia suszony zakwas chlebowy, który nadaje ciastu odpowiedniego smaku, który znają smakosze włoskiej pizzy. Wszystkie składniki są wolne od GMO, dzięki czemu są to same najzdrowsze produkty.