Restauracja Wilanów

Restauracja Wilanów – pinsa urzeka smakiem każde podniebienie

Korzenie kuchni włoskiej sięgają czasów starożytnych, kiedy znajdowała się ona pod silnym wpływem Greków i Etrusków. Przyczyniło się to w pewien sposób to wykształcenia znanych nam dziś włoskich smaków. Różnorodność na jaką wpłynęła zarówno prostota kuchni etruskiej jak i złożoność greckich potraw, sprawiła, że Włosi stali się stolicą luksusowego i wykwintnego jedzenia.

Dziś kuchnia włoska znana jest przede wszystkim z pizzy i makaronu. Restauracja Wilanów http://pinsa.pl/restauracja-na-wilanowie/  to miejsce, w którym zasmakować można innego włoskiego specjału, czyli pinsy.

Restauracja Wilanów – różnica miedzy pizzą a pinsą

Pizza ma długą i bogatą historię. Uważa się powszechnie, że pierwsze ciasto, zostało zrobione w XIX wieku w Neapolu we Włoszech. Od tego czasu szefowie kuchni na całym świecie nadawali temu popularnemu daniu swój własny styl, a każdy z nich wnosi coś nowego i interesującego do menu na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jest to ciężka pizza w stylu amerykańskim, czy też tradycyjna margherita, pizza od samego początku przybierała wiele różnych form — zwłaszcza jeśli chodzi o ciasto. Podstawa zarówno dla pizzy, jak i przepisu użytego do jej przygotowania częściowo dyktuje smak, konsystencję, grubość i wybór dodatków. Wpływa również na przygotowanie, pieczenie, wygląd i prezentację. Nic więc dziwnego, że ciasto jest zwykle katalizatorem innowacji pizzy. Dla twórców pizzy, którzy tworzą lub rozszerzają swoje menu, eksperymentowanie z różnymi rodzajami ciasta to świetny sposób na wzbudzenie zainteresowania wokół tej pozycji oraz przyciągania nowych klientów.

Zagłębiając się w historię włoskiej kuchni, a więc do starożytnych jej korzeni, okazuje się, że pinsa znana była już przez Wergiliusza. Wspomina on o niej w swoim poemacie pt. „Eneida” gdzie po łacinie „pinsere” oznacza miażdżyć, przyciskać. Pinsa, którą znamy dziś jest więc reinterpretacją starożytnego przepisu, według którego była rodzajem twardego chleba, które spożywano poprzez namoczenie go sosem.

Co ciekawe, dania tego nie znano przed 2001 rokiem. Inicjatorem modyfikacji tego przepisu jest Corrado Di Marco. Dziś na ciasto, z którego wypieka się pinsę składa się mieszanka mąki sojowej, pszennej, ryżowej i suchego zakwasu. Sekretem jest utrzymanie odpowiedniej wagi ciasta i wysokiego uwodnienia (ok. 75-80%).

Po wynalezieniu i rozpowszechnieniu pins promowanych przez Di Marco, narodziło się stowarzyszenie Original Pinsa Romana, które ustaliło specyfikację produkcji, jeszcze nie uznaną na poziomie państwowym (jak w przypadku pizzy neapolitańskiej). Zasadniczo nawet ci, którzy nie przestrzegają tego zestawu zasad, mogą nazywać swój produkt pinsa, ale nie otrzymują certyfikatu oryginalności, który przyznaje stowarzyszenie.

Restauracja Wilanów – spróbuj pysznej pinsy

Pinsę można oczywiście wykonać na różne sposoby, lecz trzeba zachować odpowiednio wyższy stosunek białka, gdyż to ono właśnie zatrzymuje wodę. Prostota i zdrowotność składników sprawiają, że pinsa jest bardziej niskokaloryczną, nisko węglowodanową i niskotłuszczową alternatywą dla tradycyjnej pizzy. Jest zatem wspaniałym przysmakiem dla tych, którzy chcą jeść zdrowo i naturalnie.

Mimo, że nazwa wskazuje na szczególne korzenie w Rzymie, pinsa rozprzestrzenia się zwłaszcza poza granicami stolicy. Wśród producentów składników wykorzystywanych do pins, jedna z największych znajduje się w Reggio Emilia. Nazywa się Pinsalab i narodziła się w 2016 roku jako mała restauracja z laboratorium w Guastalla, około 30 kilometrów od Reggio. Dziś Pinsalab to firma zatrudniająca ponad 80 pracowników.